Yazılı Fetva

Çarşaflı halimi insanlara kabullendirmek için çalışmalı mıyım?

1476
21.10.2022

Hocam yakın zamanda Diyanet müftü yardımcısı alımı yapacak. Aslında heveslisi olduğum bir vazife değil ama sizin önemsediğinizi de biliyorum. Zaten eşim de bu vazifede bulunmamı istemiyor. Asıl sormak istediğim şey de bu değil. Benim tesettürüm çarşaf gibi olduğu için beni kabul edeceklerini sanmıyorum ve benim gibi giyinen arkadaşlara Diyanette hoş bakmayanlar var. Bununla ilgili kötü tecrübelerim de oldu. Ben atanma durumum olmasa bile bize ikinci sınıf muamelesi yapanların karşısına çıkmak ve onların karşısında dik durduğumu göstermek istiyorum. Benim utanacak veya saklanacak bir durumum yok demek istiyorum. Atanmak gerçekten umurumda değil diye düşünüyorum ve acaba nefsanî mi düşünüyorum diye kendimi de sorguluyorum. Sizin bu konuda tavsiyeniz ne olur acaba? Sizin görüşlerinize çok önem veriyorum hocam.

Çarşafı tesettürün tek çeşidi olarak görmek yanlıştır. En iyi, en güzel deriz ama “tek” diyemeyiz. Bu bakışınızı böyle değiştirmelisiniz.
Gerektiğinde tesettür olduğu sabit olan bir başka kıyafet giyebilmelisiniz.
Birileri ile karşılaşma taktiğinize ise söyleyeceğim şudur: Sadece bu gerekçe ile yapmayın bunu. Belayı istemek yoktur bizim dinimizde. Bela gelirse o zaman sabretmek yani direnmek vardır.

Nureddin Yıldız