Yazılı Fetva

Çarşaflı olsam da bazen güzelliğimin bilinmesini istiyorum, ne yapmalıyım?

2573
23.07.2023

Hocam ben yirmi sekiz yaşındayım ve tarih öğretmeniyim. Çarşaflıyım ve hassasiyetlerden ötürü Milli Eğitim’de çalışmıyorum. Vakıflarda hizmetteyim. Hocam her zaman değil ama bazen içime kendini dışarı göster hissi çok baskın oluyor yani yüzünün güzelliğini göster vs. ama anlam veremiyorum kendime. Hem takva boyutunda yaşamak istiyorum hem de böyle duygular hâsıl oluyor sizce neden böyleyim ve ne yapmamı önerirsiniz?

Bu hayatta imtihan için bulunuyoruz. İmtihan ise hayatın her alanı ve her dakikası ile ilgili bir durumdur. Rabbimizin bizi imtihanını sadece dışımızdaki odaklar, fakirlik, hastalık, eş ile sınırlayamayız. Kendi içimizdeki gelgitler, zayıflamalar, erimeler de bir imtihandır. Bu tür imtihan da oldukça ağırdır. Bir mü'min hanım olarak sizin bu ve benzeri iç problemler hissetmeniz imanınızdan kaynaklanıyor. Maazallah imanınız olmasa böyle şeyler hissetmezdiniz. Demek ki sizde imanî bir hayat var, kalbiniz çalışıyor, gözünüz görüyor, kulağınız duyuyor da mevsimler, çevre, ihtiyaçlar, nefis ve benzeri etkenler altında zorluk hissediyorsunuz.

Sakın yılmayın, yıkılmayın. Aksine kendinizi daha güçlü tutmaya çalışın. Nefsiniz veya başka bir etken sizi mesela açılmaya zorladıkça siz bir tık daha yukarı çıkarak o baskıdan imanını güçlendirmiş olarak çıkmalısınız. Neticede biiznillah cennete ayak basınca bitecek bu sıkıntılar. Cennetten önce asla bitmesini beklemeyin. Allah Teâlâ yardımcınız olsun. Âmîn.

Nureddin Yıldız