Yazılı Fetva

Cemaat taraftarlığı

11428
20.09.2011

Hocam cemaat içerisinde bulunduğumuz vakit bulunduğumuz cemaatin kurucusundan başka bir hocanın vaazlarını dinlemeye karşı çıkanlar var, yani soğuk bakanlar var. Bu kimci? Bu hangi tarikattan veya hangi cemaatten? gibi sorular başka bir hocanın vaazını dinlediğimiz zaman soruluyor. '... hocaefendi'nin vaazlarını dinleyin sadece diyenler var. Takım tutar gibi. Böyle konuşup da diğer islam alimlerini bilgisiz görmek doğru bir şey midir? Buna bir açıklama yaparsanız sevinirim. Selamun aleyküm.

Selamünaleyküm.
Elbette mü'minlerin birbirlerini basit görmeleri hatta zararlı saymaları yanlıştır. Cemaat önderleri böyle bir anlayışa sebep olacak söz ve davranışlardan uzak durmalıdırlar. Şu iki husus da önemli bir tespit olarak zihnimizde bulunmalıdır:
a- Nihayetinde cemaatlerin söyledikleri birbirlerinin zıddı şeyler değildir. Kur'an aynı, fıkıh aynı; nedir farklı olan o zaman? Metotlar farklıdır. Zaten itikat konularında bir farklılık varsa o takdirde biz kendimizi zararlı çevreden koruruz. Ama metot farklılıklarını öne sürerek cemaatler arasındaki mesafeyi büyütmek sakıncalıdır. İslam'ın ruhuna aykırıdır böyle bir şey.
b- Belli bir ilmi seviyesi olmayan bir Müslüman'ın her çiçekten bal toplamaya kalkışması da iyi sonuç vermeyecek bir davranıştır. Ama bu, bir oradan bir buradan alma, zevke göre seçme şeklinde olduğunda yanlış olabilir. Kur'an'ı anlatan dinlenmeli. Temel ilkeleri anlatan dinlenmelidir. Bunda bir hata olmaması gerekiyor. Şüphesiz kalpleri ve niyetleri Allah Teâlâ bilir ama müşteri ve kaynak kaçırma endişesi sizin zikrettiğiniz konunun temelinde yatıyor olsa gerek. Allah'tan bizi fitneye düşmekten korumasını dileriz.

Nureddin Yıldız