Yazılı Fetva

Cenaze evinde yemek yapılmalı mıdır?

6818
19.07.2022

Tergib ve Terhip dersinde ölü evinde yemek pişmemesi gerektiğine dair hadisler okumuştuk. Peki, vefat eden kişinin ablası kendi evinden yemek pişirip getirebilir mi? Maksat ölünün evinde yemek pişmemesi mi yoksa yakınların bununla meşgul olmaması mıdır? Eğer yakınların yemekle meşgul olmamaları gerekse bu yakınlar kimlerdir?

Ölü evinde yemek yenmez/yenmemeli diye bir şey yoktur. Sakıncalı olan şudur: 

  • Ölü evinde muhakkak yemek yenmelidir, bu yemekle ölünün ruhu şad olur düşüncesi ile sofra kurulması ve yemek yenmesidir. Bu durumda yemeği kimin verdiği önemli değildir. Bu bir bidattir. Karnı aç insanlardan oluşmayan bir sofrada yemek dağıtmak bilhassa böyle bir tokluk asrında ibadet olarak adlandırılamaz. Mesele ziyafet vermek olarak görülüyorsa cenaze evi öyle bir yer değildir.
  • Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz cenaze evine yemek götürülmesini buyurmuştur. Bu, o evdekilerin yemek pişirmekle meşgul olamayacak kadar sıkıntılı olacaklarından dolayı onlara yardımcı olmaya teşviktir, öyle özel bir ibadet olduğundan değildir.

Bu iki mülahazaya dikkat edildiğinde bugün cenaze akabinde verilen yemeğin bir “açlığı giderme” anlayışından çok adeta bir ibadeti ihya etme anlayışını göstermektedir. Buna göre de tavrımızı belirleyebiliriz.

Nureddin Yıldız