Yazılı Fetva

"Çevremdekiler kaşlarımı aldırmam için baskı yapıyor.."

4561
07.02.2019

Hocam, ben elhamdülillah uzun zamandır kaşlarımı almıyorum. Ama bazen öyle durumlarla karşılaşıyorum ki alasım geliyor. Çevremdekiler hep al diyorlar ne olacak azcık almaktan. Ben de diyorum bir tel bile alsam devamı gelir şunu da alım diye diye kaşımın şeklini değiştiririm diyorum. Hani ben elimden geldiği kadar uğraşıyorum sabrediyorum ama bazı noktalarda duramıyorum. Ne yapmalıyım hocam? Böyle insanlara karşı ne demeliyim? Kendi nefsimi nasıl köreltmeliyim?

Kaş alma konusunu bir nebze kenara koyun ve şunu düşünün lütfen:
 
Kim ve neden sizin kaşınıza karışıyor? Kanunen suç mu işlediniz, kaşınız komşularınıza zarar mı veriyor? Bu nasıl bir dünyadır, nasıl bir medeniyettir, ne kadar insana karşı saygısız bir çevredesiniz siz ki, kaşınıza bile başkaları karışabiliyor? Lütfen bu noktada durun ve biraz düşünün.
 
Kaşlardan almaya gelinece durum şöyledir:
 
Görmenize zarar verecek kadar büyümüş olması, iki kaş arasının dolması, sizi erkekle karıştıracak kadar sert ve yoğun olması gibi anormal denebilecek kaşlara normal kadar müdahale edebilirsiniz. Bunun dışındaki durumu belirttiğimiz gibi kişiliğiniz ve insanların haşin gözleri itibariyle değerlendirin.

Nureddin Yıldız