Yazılı Fetva

Çin Dili ve Edebiyatından mezun olunca ne yapacağım?

709
18.09.2023

Hocam ben Çin Dili ve Edebiyatı okuyorum. Sadece bir haftadır helal ve haram nedir öğrenmeye başladım. Sevap ve günah hakkında hiçbir şey bilmiyordum. Şimdi namaza da başladım ve çok tövbe ettim ama geceleri düşünmekten uyuyamıyorum. Ben bu bölümü bitirince ne yapacağım? Eskiden turizmde çalışırım diye hayal ederek başlamıştım. Şimdi pişmanım bu bölüme geldiğime. Artık okula gitmek bile istemiyorum. Bu dil ile ancak tercümanlık, üniversitede akademisyenlik ve eğer bulunursa özel okullarda öğretmenlik yapabileceğim. Bunlardan birisini seçmezsem çalışamam ama kendi ayaklarımın üzerinde durmak zorundayım. Ailemden maddi desteğim hiç yok çünkü. Bir sene sonra benden para bile beklenecek. Uyuyamıyorum bunları düşünürken. Bana bir yol gösterin hocam.

Allah Teâlâ dönüşünü sana mübarek kılsın, tevben kutlu olsun. Bir de şuna tevbe et: Sen Allah'ın kulusun. O seni yalnız bırakmaz. Yarını çok düşünmen ve ürkmen tevbe gerektirir bir hatadır Rabbine karşı. Bundan tevbe et. 

Okulu bitirmeni tavsiye ederim sana. Kitap tercüme edersin, pek güzel olur para da kazanırsın. Müslüman bir şirketin yazışmalarını tercüme edersin. Ve senin aklına gelmeyen pek çok yolu sana Rabbinin açacağını asla unutma. Acele etme, oturta oturta git. Sana dualar ederiz.

Nureddin Yıldız