Yazılı Fetva

Çocuk Yetiştirme Çabaları

9573
02.10.2012

Selamünaleyküm hocam ben size Fransadan soru sormak istiyorum. Benim iki kızım var biri 7 diğeri 4 yaşlarına girmek üzereler. Büyük kızıma Kuran-ı Kerim ve Esmaul Hüsna öğretiyorum tabi bunun yanında aklım, dilim ve bilgim yettiğince ahlaki ve dini bilgiler vermeye çalışıyorum ama tahmin edersiniz ki kızıma yeterince bilgi verebildiğimi zannetmiyorum. Her geçen gün kızımın soruları artıyor ve ben bu sorulara cevap bulamıyorum; örneğin Allah damı Türk bizi o yüzden mi seviyor; Allah şeytanı sevmiyorsa onu neden yarattı; Allah bizimle beraber oturuyor ama biz onu göremiyoruz değimli. Allahın gözleri bizi nasıl görüyor gibi. Hocam nasıl nerden başlayıp hangi yolu takip edeceğimi bilemediğimi neyi, nasıl ,ne zaman öğreteceğimi bilemiyorum. Bunun üzerine sizden bir yol haritası öğrenmek istiyorum çünkü bulunduğumuz ortamda sadece hafta sonraları camide eğitim görüyorlar ve yeterli olduğunu düşünmüyorum. Tahmin edersiniz ki yurt dışında yaşamak ayrı problem olduğu gibi dinimizde yaşamak çocuklarımıza yaşatmak da o kadar problem. Bunun için sizden yardım istiyorum bana açık açık neyi ne zaman öğreteceğimi cevaplarsanız çok sevinirim ve duacınız olurum çünkü bu konuda sizden başka kimseye güvenemem. Çocuğuma Kuran-ı Kerim öğrettiğim için cami hocası dâhil eşim bile çocuğun üstüne çok yükleniyorsun, diyor bense yaşının tam vakti olduğunu bu yaş vaktini kaçırırsam geç kalacağımı düşünüyorum. Çocuklarımı büyütürken önce dinine sonra vatanına sonra ana babasına faydalı evlatlar olması için dua ediyorum. Sizden de dualarınızı ve vereceğiniz cevaplarla yardımlarınızı bekliyorum.

İkinci sorum sohbetlerinizde dinlediğim ve sizi takip edebildiğim kadar ailenin çoğalmasının dinimiz için çok önemli olduğunu dinledim ama şu zamanda rızık korkusuyla değil ama eğitimi korkusuyla yani Allahın istediği gibi yetiştiremeyeceğim korkusuyla ailemin çoğalmasını engelliyorum. İnanınki çocuklarımın eğitimini düşündükçe mideme ağrılar giriyor ve sıkıntıya giriyorum. Acaba yanlış mı yapıyorum diye sormak istiyorum. Hocam sizi … TV ve cep telefonumuzun internetinden takip edebiliyorum sizi … TV sayesinde daha yeni tanıdım ve sizi takip ettikçe gerçekten dinimizi ne kadar basit tanıdığımızı ve sadece namaz kılmakla Müslüman olamayacağımızı ve bunun gibi daha birçok şey öğrendim. Kitaplarınızı Türkiye’deki ailemden istedim ama henüz ulaşamadım. Sizi Allaha emanet ediyorum dualarınızı cevaplarınızla beraber bekliyorum.

Selamünaleyküm. Çocuklarımızın bize göre ağır ve çeşitli sorular sormalarından korkmayın. Ne sorarsa sorsunlar rahat olun. Onların soru sorması, akıllıklarını gösterir. Bilebildiğiniz kadar cevap verin, veremediğinizi soracağınızı, öğrenince cevaplayacağınızı söyleyin. Gayet sabırlı olun, asla ürkmeyin. Eski sorduklarını tekrar sorsa da onu azarlamayın. Çok geçmeden bu durumun düzeleceğini göreceksiniz. Sizin ona verebileceğiniz her cevap onun için yeterlidir. O anlamadı gösterse de yapacak bir şey yoktur. Rahat olun. Evet, çocuk büyütmenin önünde manevi engeller de vardır, düşüncelerinizde haksız değilsiniz. Ancak size şunu söyleyebilirim: Çocuklar kadar bizim için de 'imanlı yaşamak' bir tehlike olarak vardır. Bu nedenle sadece buna dayanarak, binlerce kere cihat etmek gibi bir sevabı kaçırmayın. Allah yardımcınız olsun. Size dualar ederiz, duanızı da bekleriz.

Nureddin Yıldız