Yazılı Fetva

Çocuklarımıza tırnak temizliğini nasıl anlatmalıyız?

2290
17.11.2021

Sitenizde tırnak konusunda çok cevap buldum. Sağlık açısından da bakıldığında tırnak konusunu nasıl özetlemeliyiz, ben çocuklarıma tırnak konusunu nasıl anlatayım?

  1. Rabbimizin yarattığı insan bedeninin en ucunda duran ve nice hikmetler taşıdığına inandığımız bir parçamız olarak tırnaklarımız bir nimettir. Bütün nimetler gibi tırnaklarımızı da Rabbimizin razı olacağı şekilde kullanacağız. Tırnaklarımız Müslümanlık alanımızın içinde bilinecek.
  2. Tırnakların temizlenip kesilmesi fıtrî yani doğal görevlerdendir. Büyümüş tırnağın uzunluğu parmak ucunu geçmeyecek bir sürede temizlenmeli kesilmelidirler. Abartmadan ve ihmal etmeden tırnak kesimi yapmak müekked/herkese emredilmiş olan sünnettir. Tırnak uzatmak ise bizim ümmetimizin kültürü dışındakilerin kültürüdür. Çocukların eğitimini planlarken tırnak başlığı unutulmamalıdır.
  3. Yanlış ve aşırı kesilen tırnaklar geç büyüme, şekil değiştirme, cilt hastalığı dâhil kimi bulaşıcı hastalıklara neden olma, tırnak altında bakteri üretmeye varıncaya kadar hastalık nedeni olma ihtimali taşımaktadır.
  4. Tırnak makası olarak kullanılan aletlerin kişiye özel olması, aletin temiz saklanması ve kullanılması, kesimden önce ve sonra ellerin muhakkak yıkanması, tırnak keserken küçük parçalara asılınmaması, sert tırnakları kesme konusunda cildiye doktorundan yardım alınması, tırnak yeme denen alışkanlıktan uzak durulması, bilhassa büyüklerin tırnakları için törpü kullanılması, tırnakların kesici veya tornavida gibi kullanılmaması önemli tutulmalıdır.
  5. Tırnakları boyamanın abdest açısından sakıncalı olduğu namaz kılanlar için bilinmelidir.

Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimizin tırnak kesme konusunda tembihleri bulunmakla beraber tırnak kesme şekli ve günü hakkında kati bir uyarıları olmadığı bilinmelidir. Bazı sahabilerden bu temizliği Cuma günü yaptıklarına dair rivayetler vardır. Bu konuda öncelikli olanın temiz ve bakımlı tırnakla yaşamak olduğudur denebilir.

Nureddin Yıldız