Yazılı Fetva

Davetçiye tavsiyeler

1496
23.10.2021

Hocam, biz iki davetçi kız olarak pandemi öncesinde insani yardım çalışmaları yürüten vakfa gelen gönüllülerle Riyâzü’s Salihîn okumaları başlatmıştık fakat bu salgın durumu derslerimize ara vermemize sebep olmuştu. Çok yakın bir zamanda yeniden yüz yüze derslerimize başlayacağız. Bu derslerin anlatıcısı konumunda olan kişi benim. İnsanlar olarak dinleme kapasitemiz çok düştü. Pandemi sürecindeki saatleri aşan yoğun sanal programlar da bu durumu olumsuz yönde etkiledi. Bu faktörü de göz önünde bulundurarak yapacağımız derslere dair sizden tavsiyeler almak bizim için faydalı olacaktır diye düşünüyoruz.

Allah Teâlâ niyetinizi ve amelinizi kabul buyursun. 

  • Önce ve öncelikle kendinize anlatın. Yani birilerine bir hadis okutacağınızı değil kendinizi düşünün. Kendinizi eğitin. Bir gram bilgi verecekseniz başkalarına kendiniz en az on gram bilgi edinin. Böylece akan dere gibi olursunuz, bu da bereket demektir. Bir gram alıp bir gram verirseniz bir bardak su bile olamazsınız.
  • Sayı ile ilgilenmeyin. Bir kişiden bir ümmet olabilir ama bin kişiden orman bile olmayabilir. Bereket Allah’ın elindedir. O da ihlaslı kullarına sadece bereket indirir. Siz, Peygamber aleyhisselamın sünnetini yaymaya çalışın. Hedefiniz bu olsun.
  • İlmihal bilmeyenin Riyaz’dan anlayacağı şeyler sathi kalabilir. İnsanların ilmihal öğrenmeleri farzdır. Farzı terk edemeyiz. İlmihal okumayı da insanlar bir nevi cahilliği kabul etmek gibi görebiliyorlar. Bu ise bir şeytan tuzağıdır. Daha büyük isimlere “Tefsir, Hadis, Kelam…” gibi başlıklara takılı kalmak ilmin ne işe yarayacağı konusunda endişe uyandırır.
  • Hadis veya ilmihal okurken günlük hayatın kısır konularına takılmamalısın.
  • Vakti çok dikkatli ve disiplinli kullanmalısınız. Dikkat dağılmaması için kırk dakikayı geçmemeye bakınız. Sürekli aynı zamanda ders yapın.
  • Namazlardan sonra “Allah kabul etsin” dendiği gibi ders sonrasında da denmelidir. Ders dediğimiz şey namazı bize emredenin emridir. Böyle bilmeli ve böyle uygulama yapmalıyız. Allah yardımcınız olsun. Âmîn.
Nureddin Yıldız