Yazılı Fetva

Deprem bölgesinde esnafa verilen kredinin alınması caiz midir?

13803
07.03.2020

Hocam, Elazığ'daki depremden sonra devlet esnafa yardım adı altında kredi dağıtmaya başladı. 36 aya kadar vadelendiriyor. 100 bin₺ veriyor, 100 bin₺ geri alıyor. 15 bin lira kadar bir faiz doğuyor. Devlet bu faizi esnafa ödetmiyor, kendisi ödüyor. Esnafın bu imkandan yararlanması caiz midir?

a- Faiz, Allah'ın haramlarından bir haramdır. Zina gibidir, alkol gibidir. Olağanüstü şartlarda alkole bir nebze geçici ruhsat oluştuğu gibi faize de ruhsat oluşabilir. Bu konudaki ruhsat, hayatî fonksiyonları icra etmede oluşabilecek bir tıkanma ile ancak söz konusu olabilir. Faiz illetinde, faizin birinci ve ikinci tarafları kadar ona hizmet eden bütün taraflar da o günaha ortak olurlar. Bu zarutetin daha aşağısı için var kabul edilebilecek bir ruhsat gayet tehlikeli bir tutum olur.
 
b- Sözünü ettiğiniz felaketin ardından devletin vatandaşlara sağladığı yardım, faizi devletin ödeyeceği bir yardımdır. Neticede faizli bir işlemdir. Faiz için geçerli kurallar orada da geçerlidir. hayatî işlevlerinde sıkıntı oluşacak bir Müslüman bu imkândan yararlanabilir. Bu düzeyde olmayanlar için FAİZİNİ BİR BAŞKASI ÖDÜYOR diye helallik şartlarının oluşmayacağı kanaatindeyiz.
 
c- Kimin hayatî sıkıntısı vardır kiminki de o düzeyin altında bir durumdur buna, herkesin imanı devreye girecek ve kararı kendisi verecektir.

Nureddin Yıldız