Yazılı Fetva

Dikkat çekici olmayan tesettür kıyafetleri ve özellikleri nelerdir?

894
02.03.2024

Hocam ben on yedi yaşında tesettürlü bir kızım. Sizi dinledikten sonra hem dini anlamda hem tesettür anlamında hayatımda çok şey değişti. Allah sizden razı olsun. Sorum şu, hangi ve ne tür kıyafetler dikkat çekici konumuna girer, yani özellikleri ne olmalı?

Tebrik ederiz sizi, elhamdülillah ne güzel, ne mutlu size! Rabbimiz kendi rızası için yapmış olduğumuz amellerimizi kabul buyursun. 

Tesettür, Rabbimizin mü'min hanımlara emridir. Bu farz ibadeti yerine getirirken “dikkat çekici olmama” kriteri de vardır. Öyle ki bu kriter, tesettürü asıl tesettür yapan şeydir. Dikkat çekici konumuna girer denilen şeyleri şöyle anlayabiliriz; mahreminiz olmayan bir erkek sizi tesettürünüzle gördüğünde kendisinde sizin bedeninize ya da kadınlığınıza dair merak uyandıran dönüp bakmasına sebep olan şeydir. Buradaki merak uyandırma dikkat çekme, şekli ya da kişinin kültüründen dolayı kendisine farklı gelmesi ile ilgili değildir; kadınlığınızın ön plana çıkması ile ilgilidir. Bunu belli kıyafetlerle daraltmamak gerekir. 

Allah'a emanet olun. 

H. B.