Yazılı Fetva

Dinden çıkan babam için ne yapabilirim?

2542
17.08.2022

Hocam benim babam dinsiz oldu. İslâm âlimi görünümlü sapıkları dinleye dinleye küfre girdi. On senede adım adım inkâra gitti. Başta mezhepleri inkâr sonra İmam Buhari gibi İslam büyüklerine küfürlerle devam etti. Hadisleri inkâr ve en sonunda Kur'an’ı da inkâr etti. “Muhammed kendine Tevrat’tan ve İncil’den din uydurmuş. Altı yaşındaki kızla evlenen bir sapık.” diyor haşa. Şu kelimeleri yazarken bile elim titriyor ama babam pervasızca söyleyebiliyor. Çok üzülüyorum ama elimden bir şey gelmiyor. Allah’ın hidayet vereceğini de zannetmiyorum çünkü benim babam hidayet istemiyor. Ne yapayım hocam?

Allah Teâlâ sana yardım etsin, hepimizin akıbetini iman üzere kılsın. Yazınızı okuyunca teessüf ettim, kahroldum ama yapabileceğimiz bir şey yoktur. Sen babanın durumu ile alakalı şunları yapabilirsin:

  1. Bu durumu bir ibret konusu olarak gör; kimse garantili değil bunu anla. Ateşle biraz da oynanmaz çok da oynanmaz diye bil. Küçük bir hatanın nasıl derin bir uçuruma dönüştüğünü gör. Bu da seni bir çevre seçiciliğine götürsün.
  2. Babanın hidayeti için dua etmeyi hiç unutma.
  3. Babana karşı da babalığın hakkı olan görevlerini yerine getir. Onun dinini terk etmiş olması ile senin onun çocuğu olmanı ayırmayı becer. Allah yardımcın olsun.
Nureddin Yıldız