Yazılı Fetva

Doğduğumuz yere tatile gittiğimizde seferî sayılır mıyız?

720
20.09.2022

Hocam seferîlik konusunda arada kaldık. Kocaeli’nde ikamet ediyoruz ve burada çalışıyoruz. Ben doğma büyüme İstanbul, eşim ise doğma büyüme Karabüklü. Memleketlerimize gittiğimizde seferî kılıyorduk ama birinden asli vatanınız sayılır seferî kılmamanız gerekiyor diye uyarı aldık, aklımız karıştı. İstanbul ve Karabük asli vatanımız sayılıyor mu nasıl kılmalıyız?

Yetişkin bir kişi doğup büyüdüğü veya temelli olarak yerleştiği bir yeri kalıcı olarak terk ederek başka yere sürekli kalmak üzere yerleşirse yeni yerleştiği yerde namazlarını tam, eski yerinde namazlarını kısaltarak kılar. Efendimiz aleyhisselam Medine’ye hicret ettikten sonra doğup büyüdüğü ve hayatının uzun dönemini geçirdiği Mekke'ye tekrar geldiğinde burada namazlarını kısaltarak kılması bu konuda delil oluşturmaktadır. 

Bu konuda sorunuzun anahtar cevabı olarak şu bilgiyi muhafaza edelim:

"Seferî olup olmadığınızın ölçüsü doğup büyüdüğünüz yer değil hayatınızı sürmeye karar verdiğiniz yerdir." 

Verdiğiniz bilgiye göre de anne babanızın yerlerine uygun zamanlarda ziyaret edeceğiniz "sılayırahim merkezli bir yer" olarak bakıyorsanız ve Kocaeli'nde de yaşamınızı sürekli sürdürmeye niyetlenmişseniz baba ocaklarınıza gittiğinizde seferî olarak kılacaksınız. 

Nureddin Yıldız