Yazılı Fetva

Doktor olan eşimin Gazze'ye gitme isteğine nasıl tepki vermeliyim?

2289
25.03.2024

Hocam, eşim acil asistanı ve  ikinci senesi. İki küçük çocuğumuz var. Gazze’deki olaylardan sonra eşim birkaç gündür oraya gitmek istediğini söylüyor ama ben git diyemiyorum. Çocuklar olmasa belki daha rahat teşvik edebilirim ya da imanımın zayıflığından mı bilmiyorum. Eşim böyle bir şey isterken, göze alabiliyorsa gitmeyi benim onu desteklemem mi gerekir? Oraya gitmek şu an bana intihar gibi geliyor. Allah’ın takdir ettiğinden başkası olmayacak ona da iman ediyorum ama yine de korkuyorum. Tavsiyenize çok ihtiyacım var, şimdiden Allah razı olsun.

Evet, zor ve riskli bir iş ama insanlığın zirvesini, imanın gerçeğini yansıtan bir iş aynı zamanda. Sizin “git” demeniz zor olduğu gibi “gitme” demeniz de isabetli değil. Ortada durun en azından. Ağlayarak da olsa eşinizin gitmesine yardımcı olun. Böylece şeytanı yenmiş olursunuz. Eşinizin orada kazanacağı sevaplara da ortak olmuş olursunuz. Bir de şunu düşünün: Eşiniz bir kazada da sizi terk edip gitme ihtimali yok mu? Ölüm sadece Gazze’de mi?

Ve maazallah sizin yaşadığınız yerlerde öyle bir düşmanlık olsa idi siz yardım için gelecek doktorları göndermeyen kadınlara nasıl lanet ederdiniz? Ve o lanet o kadınları, çocuklarını nasıl kuşatırdı?

Nureddin Yıldız