Yazılı Fetva

Düğün Fotoğrafları İçin Dış Çekim Yapmak Caiz mi?

10090
15.11.2014

Hocam, nişanlım benden düğün fotoğraflarını dışarda elit bir mekanda dış çekim yapmamızı talep ediyor. Ben bunun şeriatımıza ters düştüğünü, bunu kesinlikle yapmayacağımı söylediysem de bir türlü kabul ettiremedim. Çünkü ilahiyatı bitiren hoca vasfındaki arkadaşlarının da yaptığını, günah olsa onların da yapmayacağını söyleyip savunmaya geçiyor. Sizce hocam bu konuda ben abartıyor muyum? Şeriatımızın bu konuya bakışı nasıl? Olaylar büyümesin diye "evet" mi demeliyim?

Selamünaleyküm. Bir kere dinimizi biz, laik bir ülkenin ilahiyat fakültelerine göre değil Medine'de Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin ashabının yaşadığına göre yaşamaya mecburuz. Ve bu bizim, asla taviz veremeyeceğimiz bir ilkedir.
'Elit bir alan' ile kastınız, erkeklerin bayanları, bayanların erkekleri izleyebilecekleri bir yer ise nişanlınızla orada bulunamazsınız. Onun böyle bir istekte bulunmasına da taviz vermemelisiniz. Şimdi vereceğiniz böyle bir taviz, yarın her şeye evet demenizi getirir. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız