Mektuplar

DÜNYA BÖYLE GÖNLÜ GÜZEL İNSANLARLA AYAKTA

8720
05.11.2022

Selamun Aleyküm Hocam, 

Koruyucu aile olarak bir yavruyu yuvamıza alıp, ona aile olmak istiyoruz. Yurtlarda çocukları düşününce içim acıyor. Hepsini bağrıma basmak istiyorum. Çevremde bu konu hakkında istişare yapabileceğim kimse olmadığı için size yazıyorum. Biri 5, diğeri 1 yaşında iki oğlum var. Ailemize ve arkadaşlarımıza göre ikinci çocuğumuzun olması bile bu devirde çılgınlık. Bu yüzden başkasının çocuğunu evimize alma fikrini onlara danışamıyorum. 

Hazır sütüm varken koruyucu aile olacağımız bebeği de emzirip helal-haram ilişkisini ortadan kaldırıp bir yavruya iyilik yapmak istiyorum. Dinimizde evlatlık olmadığını ve miras bırakılamayacağını biliyorum. Yavrunun soy ismi değişmiyor ve koruyucu ailelikte sorumluluğu devlette oluyor. Biz sadece yuvamızı açmış oluyoruz. Yine de güzel bir şey yapmak isterken hata yapmaktan çekiniyorum. 

Eşim kararsız, benim gerçekten isteyip istemediğime bağlı onun görüşü. Eğer o da isterse, sizden gelen cevaptan sonra istihare namazı kılıp Rabbimin izni ile başvuracağım. 

Bir de, ben istemiyorum ama eşimin maddi kaygılarından dolayı, çocuğu alırsak devlet çocuk için maddi yardım da bulunuyor. Bu parayı alıp çocuğun büyük ihtiyaçlarına; bez, mama, ayakkabı vs. harcayıp geri kalanını onun geleceği için biriktirmeli mi yoksa devlet malı ve yetim malı çok hassas konular hiç bulaşmayıp azığımızı bölüşüp mutlu mesut yaşamalı mıyız? 

Hocam, ümmetin bu kadar derdi varken bir de ben sizi meşgul ediyorum. Hakkınızı helal edin. İnanın ailem gibisiniz. Ben Müslüman bir evde doğdum ama İslamiyeti yeni öğreniyorum. Nefsimle çok mücadele ediyorum. Gerçek Müslüman nesiller yetiştirmek için dualarınızı beklerim. 

Bu mektup vesilesi ile size, videolarınızın bize ulaşmasında emeği geçen arkadaşlarınıza, onlarla geçireceğiniz zamanı bizimle paylaşan ailenize, hocalarınıza, öğrencilerinize çok teşekkür ederim. Rabbim sizleri hiç şaşırtmasın. İki cihanda yüzünüzü güldürsün. Amin. Selam eder, ellerinizden öperim.

Ve aleykümüsselam ve rahmetullah bacım, 
Allah sizden razı olsun. Bu ümmetin bir çocuğuna sahip çıkmanızın mükafatı olarak sizi de melekler kanatları üzerinde taşısın. Amin.

Maddeciliğin, dünyevileşmenin dinden ve ahiretten daha etkin duruma geldiği böyle bir zamanda ne güzel bir anne yüreği taşıyormuşsunuz. Allah teala sizi cennet kadınlarından kılsın. Amin.

Size şunları söyleyebilirim:
a- Yapmak istediğiniz iş pek mübarek ve muhteşem bir iş. İlke olarak sevap ormanlarına dalmak gibi görürüz/görmeliyiz bunu. 
b- Fıkıh olarak sütünüz olan bir vaktinize tesadüf ettiğine göre hiçbir mani de kalmayacaktır. Evinizde üçüncü bir çocuk, üçüncü bir cennet ırmağı akacak demektir.
c- Bu iş için devletin size vereceği desteğe devlet mesela "artanını çocuk için saklayacaksınız" gibi bir kayıt getirmedikçe o sizindir, kazancınız gibi onu da evinizin bütçesine katabilirsiniz. Böyle yapmanız da sizin sevabınızı azaltmaz. Evet, çocuk sizin mirasçınız olmayacağı için ona bir yatırım olsun diye o destekten artırıp bir kenarda biriktirirseniz bu da pek güzel olur.
d- Alacağınız çocuk kesinlikle YİRMİ DÖRT AYINI geçmiş olmasın ki fıkıh olarak bir sorun olmasın.
e- Siz, eşiniz ve çocuklarınızla beraber yaşı başı ilerlemiş (ailesi ve çocuğu olan) bir psikoloğa gidin ve bu arzunuzu danışın. Siz ve eşiniz bu işi ne kadar kaldırabilirsiniz diye bir değerlendirme yapsın. Kesinlikle net bir ölçüm yapamayacaktır ama yarın bu çocuk yüzünden eşinizle oluşabilecek muhtemel sıkıntıları da keşfetmeye çalışabilir. Zira eşinizle muhtemel bir huzursuzluk bu çocuk yoluyla oluşan beklentinizden daha öncelikli bir konudur. Özellikle eşiniz kardeşimiz psikoloğa görülsün. Baştaki duygusal tutumumuzu hayat gerçeği ile örtüştürmemiz isabetli olur.
f- Psikolog noktasından sonra tekrar yazışabiliriz.
Sizi Allah'a emanet ederim. Sizler için dua ederim ve sizden de dua talep ederim.
Selamünaleyküm.

Nureddin Yıldız