Yazılı Fetva

Ergenliğe giren oğlumun eğitimini abartıyor muyum?

3530
24.08.2020

Hocam benim 13 yaşında bir oğlum var. Doğduğu günden beri elhamdülillah haram ve helâli anlatıyor farz ve sünnet ibadetleri beraber yapmaya gayret ediyoruz. Malum aile içerisinde eltilerim sarılıp kucaklamak istiyor ama oğlumda artık şehvet duygularının oluştuğunu bildiğim için haram kendini geri çek diye uyarıyorum. Eltilerimi de dikkat edin yengesi büyüdü artık diye tatlı dille uyarıyorum fakat o bizim elimizde büyüdü her şeyi abartma diyorlar. Doğru bir yolda mıyım hocam yoksa farklı bir yöntemle mi anlatmam gerekiyor?

BBacı, Allah sana yardım etsin. Bir anne kırk evlat büyütür ama bir çocuk eğitmesi zor gelebilir. Hele bu zamanda, hele bu zamanda. Allah Teâlâ rahmeti ile bize yardım etsin. Derdinizi o kadar iyi anladım ki, sizin gibi binlerce annenin feryadını dinliyorum. Şöyle yapmaya çalış:
 
• İçinden azimli ol, elli sene de sürse bu mücadele yılmayacaksın.
 
• Yalnız kalsan da yılmayacaksın. Bacılarını, eltilerini kimi karşında bulursan aykırı olarak çekilmeyeceksin. Kimse ile de kavga etmeyeceksin.
 
• Çocuğuna bu dönemde sevgini arttır. Ona nasihat edeceğin zaman onunla bir geziye çık veya balkonda onun sevdiği bir kek veya özel bir menüyü hazırla, anne oğul baş başa muhabbet ederken bu nasihatleri yap. Nasihatini de “öyle yapma” tarzında değil de “öyle yapılmaz” tarzında yap. Göreceksin çocuk senden daha fazla sahiplenecek dinini. Buradaki en güçlü silahın onu herkesten çok sevdiğini hissetmesidir.
 
• Ve şu dua silahın var ya onu hiç bırakma. Sabah, akşam, namazda, yemekte her vakit dua et ki melekler seninle olsun.
 
• Babası ile senin fikir ayrılığın olmasın, olursa da o bunu hissetmesin.
 
• Acele etme, hiç acele etme, tek tük yanlışlarda yılma, kırk kere yıkılsa bile kırk birinci kalkışa hazırlıklı ol, umutlu ol.
 
Allah yardımcın olsun.

Nureddin Yıldız