Yazılı Fetva

"Erkeğin tesettürü göz kapaklarıdır!"

24795
17.09.2016

Hocam, bildiğiniz üzere erkeğin tesettürü göz kapaklarıdır. Kur’an bize başımızı eğmeyi tavsiye ediyor. Bende gücüm yettiğince buna uymaya çalışıyorum. Evli bir erkek de olarak başka bir kadını, kapalı dahi olsa, görmekten ve de başka bir kadın tarafından görülmekten şiddetle kaçmaya gayret ediyorum. Zaruret harici bir kadının yüzüne bakmaktan hatta ellerini görmekten dahi uzak durmaya çalışıyorum. Hiç bir fitneye sebep olmamak için... Elbette aciz ve gafil bir insan olarak bunu mükemmel şekilde yerine getiremiyorum ve kusura düşebiliyorum ancak çabalıyorum.
Asıl sorunum şurada başlıyor, ben bu kaçınmayı normal derecenin üzerinde mi yapmaya başladım bilemiyorum. Tanıdık ya da yabancı herhangi bir kadının olduğu ortamlarda hiç rahat olamıyorum, inanılmaz rahatsız ve sıkkın oluyorum. Otobüste, minibüste tramvayda bir bayan yanıma oturursa anında kalkıp ayakta gidiyorum. Amcamın, dayımın eşlerine karşı bile mesafeli duruyorum. Her yerde herkes günahmış gibi, her yer günah ve haram doluymuş gibi... Bilemiyorum, anlatmakta aciz kaldım... Mesela geçen gün tarihi mekânları ziyaret ediyoruz, yarı çıplak ve giyinik çıplak kadınlar yüzünden hiç bir keyif alamadım aksine sinirlerim bozuldu, doğru düzgün gezmeden çıktım. Ben mi abartıyorum yoksa bulunduğumuz zaman gerçekten de abartılması gerekecek kadar kötü mü? Bu durum ailemin de dikkatini çekiyor ve abarttığımı söylüyorlar. Ama ben gözlerimi önce Allah için sonra da eşim için temiz tutmak istiyorum ve bu konuda taviz vermek istemiyorum ancak hayatımın tadı kaçacak kadar abartılı ve takıntılı, bunu hastalık derecesine getiren biri olmak istemiyorum. Nasıl bir yol izlemem gerek, tecrübe ve bilginize dayanarak verebileceğiniz tavsiyeler nelerdir hocam..

Günlük hayatınızda bu titizliğinizin bir benzeri farklı işlerinizde varsa bu bir psikolojik sorun gibi duruyor. Sadece bayanlarla ilgili alanda ise bu titizlik, ne mutlu size! Allah mübarek etsin, seni bu heyecanda sabit tutsun.
Kesinlikle sen haklısın. Yaşadığımız hayat Allah'ın haramlarına çiftlik gibi olmuş bir hayattır ne yazık ki. Hiç taviz vermemeni tavsiye ederim sana.
Şöyle bir kural belirle kendin için:
Haramlardan ve harama iten ortamlardan uzak dur.
Bilerek sen harama göz uzatma.
Buna rağmen gözüne çarpan haramdan sen sorumlu değilsin.
Bulunmak zorunda olduğun bir ortamda veya ortamlarda gözüne ilişen haramlar sende gevşeme nedeni olmaya başladı ise yani bir kayma hissetti isen o ortamı terk et. Bunun dışında sabredeceksin. Unutmayacaksın ki, bu sabrın senin Bedir'de, Uhud'da sabretmek gibi bir şeydir. Rabbim seni muhafaza buyursun.

Nureddin Yıldız