Yazılı Fetva

Erkekler eşlerine her şeyi danışmalı mıdır?

3264
16.11.2020

Hocam ben yapacağım her şeyi eşime danışıyorum. Fakat eşimden de her konuda olmasa bile beni ve onu direkt ilgilendiren konularda aynı davranışı bekliyorum. Bunu ondan talep ettiğim için feminizm yanlısı olduğumu, aramızda eşitlik olamayacağını ve güvenliğim için ona her şeyi söylemem gerektiğini düşünüyor. Ona hak veriyorum ama onun benim üzerimde hakkı olduğu kadar benim de onun üzerinde hakkımın olduğunu düşünüyorum. Benim merak ettiğim şey şu aslında dinimiz açısından bunun karşılığı nedir? Koca bir şey yaparken karısına danışmalı mıdır? Onun da fikrini almalı mıdır? Benim sahip olduğum düşünce yanlış mıdır?

Danışılacak konuları ayırmak gerekir. Aile içi işlerde elbette herkes birbirine danışmalıdır ama erkeğin iş alanında mesela eşine danışarak iş yürütmesi pratiği olmayan bir beklentidir. Size tavsiyemiz şudur:
Aile huzurunuzu bu konudan daha önemli ve öncelikli bir konu görün. Şeytan böyle takıntıları pek çok sever, bunun üzerinden aranızdaki ünsiyeti bitirebilir aman dikkat edin.

Nureddin Yıldız