Yazılı Fetva

Eş üzerindeki haklara karşı tutum nasıl olmalıdır?

3847
14.09.2020

Hocam biz eşimle hak ve hukuk konusunda sıkıntılar yaşamaya başladık. Şimdi size sormak istediğim bir kaç soru var. Eşim dışarıya benim rızamın olmadığı ve beni rahatsız edecek bir kıyafetle çıkabilir mi? Ailesine gitmek istediğinde her seferinde izin vermek zorunda mıyım? Hayır desem de gidebilir mi? Çalıştığı için de bazı sorunlar oluyor, işi bırakmasını talep edebilir miyim? Eşim evlendiğimizde tesettürlü değildi. Ona anlattım, bir kaç defa konuştum. Örtünmesini şart koşabilir miyim ve örtünme konusunda sadece Allah'a karşı mı sorumlu yoksa benim de hakkım var mı?

Allah Teâlâ yardımcınız olsun. Şunu hiç tereddütsüz bilmelisiniz: Kazanmak istiyorsanız sonuna kadar sabretmek zorundasınız.
 
a- Yapmış olduğunuz iyilikleri ve iyi davranışları unutun; Allah bilsin yeter.
 
b- Eşinizle evlendiğinizde o açık biri idiyse siz onu öyle kabul ettiniz demektir. Şimdi sabır ve nezaketle örtünme sürecine geçmesini sağlamaya çalışın. İş konusunda da aynı şekilde onu öyle kabul ettiniz, yasak getirmeniz size zarar verir, yuvanızı sarsabilir.
 
c- Eşinizin ailesine gitme hakkı sizin engellemeniz doğru olmayan bir haktır. Ancak bu aynı şehir içinde mesela haftada bir veya iki haftada bir gibi olur. Günübirlik olmaz elbette. Çevredeki örfe dikkat edersiniz. Kadınlar umumiyetle, eşlerinin yasaklamasına inat daha fazla gitmek isterler, buna dikkat edin.

Nureddin Yıldız