Yazılı Fetva

Eşim Evi Terk Etti, Geri Dönmesi İçin Her Yola Başvuruyorum!

13856
15.11.2014

Hocam bilirsiniz, yurtdışı vatandaşlığı için bazı kimseler eşlerinden formalite icabı resmi nikahla boşanıp yurtdışı vatandaşı olan bir kadınla anlaşmalı olarak evleniyor. Biz de 6 yıl önce eşimle böyle bir karar verdik ve formalitede resmi nikahtan boşanıp evimize geldik. Yine normal olarak aile hayatımıza devam ettik. Aradan 5 ay geçti ama ben bu başka kadınla formaliteden de olsa nikahlanmaya sıcak bakmadım ve ilgilenmedim. Bir süre geçsin yeniden eşimle nikahımızı yapalım diye düşünürken bir gün eşimle bir tartışmamız sonucu eşim evi terk etti ve bir daha da dönmedi. Bazı kişiler resmi nikahtan boşandığınız için formaliteden bile olsa bir talak gitmiş ama tekrar evlilik hayatınıza devam ettiğiniz için yeniden dinen nikahınız devam etmiş olur. Eşinizin daha sonra evden gitmesi sizin nikahınızı düşürmez. Kadının kocasını boşama hakkı yoktur ve sen onu dinen boşamadıkça o ölene kadar senin karındır ve senden ayrı attığı her adımda günaha girer, dediler. Ben eşimi herhangi bir talakla ya da sözle boşamadım hocam, boşamayı da düşünmüyorum. Onun tekrar geri dönmesi için 6 senedir hocalar, medyumlar dahil her yolu deniyorum. Yuvamı kurtarmak için denize düşen yılana sarılır misali kimde bir ışık görürsem ona koşuyorum. Bu şartlar altında eşim hala benim dinen karım mıdır?

Selamünaleyküm. Evinize döndükten sonra bir talakınız gitmişti. Yeni bir nikâh yapmanız da gerekiyordu. Onu yapmadığınız için ortada bir ayrılık fiilen vardı.
Sizin sizden çekip giden birinin peşinde koşmanız mantıklı değildir. Şu andan sonra bir araya gelseniz bile bunca mesafeden sonra huzurlu olmanız umutlu değildir. Makul düşünün, onu salın gitsin siz de kendinize ciddi bir yuva kurun.

Nureddin Yıldız