Yazılı Fetva

Eşim misafirlerimize karşı cömert değil, ne yapmalıyım?

6979
29.03.2017

Ben ailemden misafire ikram etmenin önemini öğrendim. Elimizden geldiğince ikram etmeyi yedirmeyi, içirmeyi alışkanlık edindim. Bu konuda eve gelene karşı yada misafirliğe giderken imkanım el verdikçe elim boş gitmemeyi alışkanlık edindim.
Eşim ise uzun yıllardır misafirden uzak kalmış. Ve karakter gereği bana göre daha tutumlu. Misafir geleceği zaman çok fazla bir çeşit yapmamı istemiyor. Sünnet ölçüsünde olmasını istiyor. Çok fazla yemek iyi bir şey olmadığını belirtiyor. Bunlar hayatımızda ölçü edinmemiz gereken güzel düşünceler ama ben bu tarz tutumlara alışkın değilim. Savurgan olmayan ama bir o kadar misafire eşe dosta karşı cömert olmayı seven bir insanım. Bu şekilde tutuma karşı moralim bozuluyor. Ve eşime karşı olumsuz düşünmeme sevk ediyor. Ne yapmam lazım?

Bir kere ikram konusunu eşinizle aranızdaki muhabbetten daha değerli bulmanız yanlış olur. Muhabbetiniz en büyük ikram konusu olsun. İkinci olarak da kimsenin kimsenin ikramına muhtaç olmadığı bir zamanda yaşıyoruz. İnsanlar daha fazla birbirlerinin ne diyeceğini önemseyerek bunu yaptıkları ne yazık ki yaygın bir tutumdur. Orta yolu bulun ve asla bunu tartışma konusu yaparak şeytana malzeme vermeyin.

Nureddin Yıldız