Yazılı Fetva

Eşim tesettürden çıktı, ne yapmam gerekir?

20862
18.02.2015

Hocam ben Azeri’yim. 7 yıllık evliyim. Evlendikten bir yıl sonra tövbe edip namaza başlamayı Rabbim nasip etti. Mü’min olarak yaşamaya çalışıyorum. Benden sonra karım da namaza ve oruca başladı. Ama karım örtünmüyordu. Yıllarca karımdan örtünmesini istedim, ona dualar ettim, çok tebliğde bulundum. Sizin de sohbetleriniz sayesinde 2 yıldan fazla bir zaman önce eşim tesettüre büründü, bu süre boyunca örtülüydü. Tüm bu zaman içerisinde 2-3 kere ‘ben başımı açmak istiyorum’ demesinden dolayı kavgalarımız oldu. Nihayetinde bir ay önce yine başımı açıyorum diye tutturdu, bu defa çok iddialıydı. Günlerce yalvardım ama ne yaptıysam engel olamadım, ben de Allah’a yemin ettim, eğer açılırsan bu yuva dağılacak, dedim ama o dinlemedi. Hocam bizim üç oğlumuz var. Bu yüzden yuvamı yıkamadım. Evlatlarım için onunla birlikte yaşamak zorundayım. Bundan önce karimi çok seviyordum. Ama şimdi onu görmek, onun sesini duymak bile istemiyorum. Bir aydır konuşmuyoruz, ömrüm boyunca da konuşmak veya el sürmek istemiyorum ona. Ben ne yapmalıyım hocam? Boşanmazsak yeminim ne olacak, bir kefareti var mı?

Bir kere bu kadar zaman geçtikten sonra yani yıllar geçtikten sonra sabretmeyi başarmanız gerekir. Sabredin, hem yuvanızı kazanın hem de sabır sevabını. Allah sabredenlerle beraberdir. Nasihat edin, tatlı dil kullanın. O açılmak istedikçe siz biraz daha nazlayın, okşayın, tatlı dil kullanın. Sizin sevginiz ve alakanız onu sonunda eritecektir. Zor ama olması gereken budur. Bir zaman örtünmeyi hiç konuşmayın. Daha yakın durun bu zaman zarfında. Şeytan onu çektikçe si de şeytana doğru itmeyin onu.
Yemininizde ise durum şudur:
Eğer onu bir tehdit olarak söyledi iseniz sakıncası yoktur. Niyetiniz boşama idiyse bir talak gerçekleşmiş olur. Bu durumu bu iki izah dışında bir ayrıntısı varsa bir hoca ile orada danışın. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız