Yazılı Fetva

Eşimi farklı bir şehirde yaşamaya ikna edemiyorum, ne yapmalıyım?

14969
17.06.2015

7 senedir İstanbul’da İkamet etmekteyiz. Ben memlekete dönmek istiyorum ama eşimle bu konuda ihtilafa düşüyoruz. Ben Nisa suresi 34. ayeti gereğince otorite kurmaya çalışıyorum ancak eşim benim memleketimde yaşamak istemiyor. 5 vakit namazını kılan bir insan eşim. Allah'ın ayetiyle hükmün sabit olduğunu söyledim, ikna oldu gibi ama bir hocaya danışalım, yüreğim mutmain olsun diyor. Eşim ev hanımı, yani onu bu şehre bağlayan bir şey yok. Bu konuda son söz kimindir hocam?

Nisa suresinin ayeti size direkt olarak bu hakkı tanımaz. Evlenirken yani nikâh akdi esnasındaki anlaşmanızda konuşulmuş olması veya serbest bırakılmasına göre bu kararı verebilirsiniz. Siz, İstanbul’dan bir kızla evlendi iseniz normaldi onu, İstanbul gibi büyükşehir olan bir yere götürebilirsiniz. Mesela Niğde’den evlendi iseniz o düzeyde bir şehrin altına götürmemeniz gerekir.
Size şöyle bir ikazımız olsun:
Bir ailede bu tartışmanın başlaması çok riskli bir başlangıçtır. Aile fertlerinin birbirleri için bu kadar bir fedakârlığı yapamamaları sakıncalı bir gidişatı gösterir. Eşinizi böyle bir konuda ikna edebilecek düzeyde olmalı idiniz. Aranızdaki muhabbet bu düzeye yükselmelidir. Bunu biliniz. Allah yardımcınız olsun.

Nureddin Yıldız