Yazılı Fetva

Eşimi nasıl boşayabilirim?

12451
01.06.2015

Biz eşimle kiralık bir dairede kalıyordum. Öğrenci olmam nedeniyle düzenli bir gelirim yoktu, devlet yardım da etmiyordu. Eşime devlet yardım ediyordu, o yardım ile evin kirasını, suyunu, elektriğini karşılıyorduk. Anne baba ve eşimin anne babası da bizlere mümkün olduğunca yardımda bulunuyorlardı. Yaklaşık üç aydır eşim o dairede kalıyor ben ise başka bir yerdeyim. Kendisi bana o evden ayrılmak istemediğini söyledi. Ve hala o evde kalıyor. Ortak bir malımız yok. Sadece düğünde takılan altınlar var, onları da annemler ona takmışlardı. Mehir bedeli 5.000,00 €. Ben eşime mehirini daha veremedim, mehiri vermeden boşanabilir miyim? Ona karşı sorumluklarım nedir? Kirasını ben mi karşılamalıyım? Onu bir kerede 3 talakla mı yoksa 3 ay içerisinde 3 ayrı talakla mı boşamalıyım?

Boşamak ve boşanmak Allah’ın razı olmadığı ama izin verdiği bir iştir. Her şeyden önce bir kere daha düşünüp karar verin. Aile büyüklerinizi veya sözü dinlenir gördüğünüz insanları devreye sokun. Tekrar bir arada olmanın yollarını arayın. Bunu yapmanız birinci işiniz olsun.
Bu yol tıkanırsa o zaman boşama sürecini işletebilirsiniz. Onu da şöyle yapın:
1-Eşinizin aybaşı durumunda olmadığı günlerinden birinde ona kendisini boşadığınızı söyleyin. Sonra aybaşı olsun, o da bitsin, temizlik döneminde ikinci boşamayı da yapın. Aynı şekilde üçüncü boşamayı da yaparsanız aranızdaki nikâh kalkar. Karıkocalığınız biter.
2-Bunların üçünü de bir anda yapabilirsiniz ama Sünnet’e aykırı olur. Birinci ve ikinci boşamalar esnasında geri dönmeniz mümkündür.
3-Sözünü verdiğiniz mehir miktarı sizin borcunuzdur. Onu nasıl ödeyeceğiniz konusunda anlaşabilirsiniz. Muhakkak ödemelisiniz. Bunun dışında dinen bir borcunuz olmaz. Sadece bu üç boşama zamanı bitinceye kadar masrafı olursa onu vermeniz gerekir.
4-Size sabırlı olmanızı ve mümkün olduğu kadar taviz vererek düzeltme yolunu tercih etmenizi özellikle tavsiye ediyorum.

Nureddin Yıldız