Yazılı Fetva

Eşin 'Benden Boş Ol' Demesinden Sonra Ne Yapılmalı?

17186
20.02.2011

'İnsanlara teşekkür etmeyen Allah'a da şükretmez' diyen bir peygamberin ümmetiyiz. Onun için böyle bir hizmetten dolayı Rabbim size firdevs cennetini nasip etsin. Hocam bir arkadaşımın eşi hanımına üç defa 'benden boş ol' demiş, hanımı da 'sen de benden boş ol' demiş. Ancak şu an evliliklerini devam ettiriyorlar. Bu insanların evliliklerini kurtarmaları için ne yapmaları gerekir? -İlk nikahları Hanefi mezhebine göre yapılmış.-

Önce şunu bilelim: Kadının eşine söylemiş olduğu 'sen de benden boş ol..' şeklindeki bir sözün ilmi bir değeri yoktur. Önemli olan erkeğin ne dediğidir.
İkinci olarak da şunu bilmemizde fayda vardır:
Boşamaya dair sorulan soruların önemli bir kısmında sorunun öncesi ve sonrası, soru tarzı umulan cevaba göre yönlendirilerek sorulmaktadır. Bunun için büyük bir risk taşıyan, uhrevi mesuliyeti çok ağır olan böyle bir konuda tarafların aynı anda bir arada bulunup yüz yüze sormalarını tavsiye ederiz.
Eğer bu boşamayı yapan erkek, aynı ay içinde tekrar eşine dönmüşse inşaallah bir talak hakkını kullanmış durumdadır. Bu Hanefi mezhebine göre yaygın fetva değildir ama şu anda müftülükler bu fetvayı kullanmaktadırlar. Ama yine de fetva için yüz yüze sorulmasını tavsiye ederim. İstanbul Müftülüğü'nün bu konulara bakan bir birimi var, oraya yönelebilirler. Allah'a emanet olunuz.

Nureddin Yıldız