Yazılı Fetva

Eşin Çalışması ve Kendi Parasıyla Hediyeler Alması

3973
11.10.2014

Selamünaleyküm muhterem hocam. Benim eşim eczacı. Eczacılık istemesinin sebebi de geçmiş tarihte başörtülü tesettürlü bayan kardeşlerimizin devlet kurumlarında o haldeki vaziyetleriyle çalışamaması. Bundan dolayı okulu bir şekilde perukla falan bitirip iş hayatında kendi işi olduğundan dolayı İslami yaşantısında ibadetlerini aksatacak bir meslek olmaması sebebiyle eczacı olmuş. Bazı bölgelerde kız çocuklarını okutmuyorlar. Bizim o tarafta da adet adı altında kız çocukları okutulmaz; ama kayınbabam tüm malını varlığını maddi manevi çocuklarını ayıran birisi olduğundan dolayı İslami yaşantılarından taviz verdirmeden okutmuş. Hal böyle olunca hanım eczane açmak, çalışmak istemediği halde, babasının o gayret ve çabalarından ötürü eczane açtı. Hanım şimdi ben babama araba alacağım diye tutturdu ki gerekçesi babasına karşı bir ahde vefası. Yani babam tüm şartlara ve çevredekilerin sözlerine bakmayaraktan her şeyini bize harcadı okuttu, diye. Ben de tam bilmiyorum ama nedense rızam yok. Sonuçta bizim de bir yuvamız, bir geleceğimiz var. Sizce ne yapmalıyım hocam? Aslında bayanın başından beri çalışması uygun değil ama; durum bu vaziyetteyken İslama göre ne yapmalıyım hocam?

Aleykümselam. Burada iki mesele var gibi görülüyor. Biri eşinizin çalışması. Diğeri de eşinizin babasına araba alması.
Eşinizin çalışması sizin nikâh akdi esnasında kabul etmediğiniz bir durum idiyse yani ‘çalışmaman şartı ile seninle nikâh kıyıyorum’ demedi iseniz onun şimdi eczane işletmesinde bu açıdan bir sakınca yoktur. Eczacı olmasını sizin reddetmeniz hakkınız değildir. Eczacılığı icra ederken hatalı bir tutum içinde olması başka bir şeydir.
Eğer eşiniz, kendi kazancı ile babasına araba almak istiyorsa sizin buna karışmanız caiz değildir. Araba veya uçak, ne istiyorsa alır. Eşiniz sizin evinizi geçindirmek zorunda değildir. Kazandığını da istediği gibi değerlendirir. Onun babasına araba alması ile evinizde bir eksiklik meydana gelecekse bu sizin sorununuzdur. Eşiniz eve katkı vermek zorunda değildir.
Hayır eşiniz, sizden para alıp babasına araba almak istiyorsa bu da onun yapması caiz olmayan bir iştir. Sizin paranızla siz razı olmadıkça babasına hediye alamaz.

Nureddin Yıldız