Yazılı Fetva

Ev ile ilgili sünnetler nelerdir?

4356
11.04.2022

Hocam, eve kapandım ama her şeyde bir hayır vardır deriz. Sizden şöyle bir ricada bulunacağım. Bana evimi sünnetleştirmem için EV SÜNNETLERİ  listesi yazabilir misiniz? Hazır evde iken onları yaşamaya çalışayım. Allah sizden razı olsun.

Güzel bir hedef belirlemişsiniz. Allah sizden razı olsun, sizi gayenize ulaştırsın. Genel olarak zaten farzlara vaciplere dikkat ederek yaşıyoruz elhamdülillah. Bugünkü sıkıntılara karşı bir yenilik ve heyecan oluşturması için şöyle bir özet yapabiliriz:

 1. Eve girerken MUHAKKAK besmele ile girelim ki evimiz şeytandan uzak kalsın.
 2. Evlerimizde Bakara suresi okunsun. Kur'an okunsun ama özellikle KORUNMA MAKSATLI muhakkak okunsun. Haftada en az bir okunsun.
 3. Evimizin bir köşesini namaz yeri olarak belirleyelim. Başka iş için kullanmak gerektiğinde kullanabiliriz ama “burası evimizin mescidi” diye bir yer belirleyelim.
 4. Sabahları dört rekât Duha namazı kılalım.
 5. Varsa misvak kullanılsın. Yoksa özellikle ağız temizliği yapılsın.
 6. Gece teheccüde kalkıp dört rekât nafile namaz kılalım. Bunun vakti imsak vaktinden önceki herhangi bir vakittir. İmsakla beraber bu vakit biter.
 7. Peygamber aleyhisselam efendimizin iyi Müslüman olarak ev halkına iyi olanı gösteriyor. Evimizin iyisi olmaya yarışalım.
 8. Haftanın iki günü oruçlu olmaya çalışalım.
 9. Nimet kullanımında bir nevi zor zaman eğitimi denebilecek pratikler yapalım. Varken bile az yemeğe, yetinmeye destek olacak eğitimler yapalım.
 10. Büyükler muhakkak çocuklarla oynasın. Bu bir sünnettir.
 11. Evdeki herkes bir iş yapsın. Evin hizmetini görmek herkesin işi olsun. Evin kadınına yüklenilmesin.
 12. Babalar evi, tek kişinin konuştuğu bir merkeze dönüştürmesin. Sabırla ve incelikle herkesin sözü dinlensin.
 13. Evin kadını, evin cennet kılavuzu olmalıdır. Hayra teşvik etsin, güzel örnek olsun. Sabrını artırsın. Baba da hakeza böyle yapsın. Herkes birbirinin kusurunu örtsün. Affetme yarışına girilsin. Şeytan yıpratmak istedikçe biz sabredelim ve kazanalım. Cenneti kazanalım biiznillah.
Nureddin Yıldız