Yazılı Fetva

Evlatlık olduğumu evleneceğim insana söylemeli miyim?

1092
02.10.2022

Hocam, ben yirmi bir yaşında ve ilim talebesi olan hafız bir kızınızım. Ben on sekiz yaşındayken görücü usulü bir şekilde yaklaşık dört ay nişanlı kaldım, bu süreçte dini nikâh yapılmıştı. Nişanı bozmak istediğimde yine size sormuştum. O süreçte bana evlatlık olduğum söylendi. Aslında ailem bildiğim ailenin yeğeniyim, amcam beni evlatlık olarak almış.

Şimdi yeni bir görüşme sürecindeyim hocam, görücü usulü olarak. Gayem, nefsi arzulara kapılmadan Allah’ın razı olduğu şekilde yaşayabilmek.

Daha önce başımdan geçen bu durumu karşımdaki insana anlatmalı mıyım? O bana sormuyor ama dinen bir vebale girmekten korkuyorum. Aslında evlatlık olduğumu, öz anne babamın kim olduğunu ve daha öncesinde nişan gibi bir durum yaşadığımı söylemem gerekir mi?

Nişan ve benzeri özeline ait şeyleri söylemen gerekmez. Huzur içinde görüşebilirsin. Allah saadetini daim kılsın.

Yalnız anne ve baba bildiğin kimselerin asıl anne ve baban olmadığını muhakkak söylemelisin. Çünkü mevcut kişiler seninle evlenecek kişinin kayınpederi ve kaynanası hiçbir zaman olamayacaklar. Dolayısıyla onlarla eşin arasında mahremiyet sıkıntısı olacak. Bunu bilip kabul eden biri ile evlenmelisin.

Böyle bir bilgiyi eş adayına söyledikten sonra o da bunu kabul etti ise evlenmen açısından hiçbir mani kalmamış demektir, huzur içinde olabilirsin.

Nureddin Yıldız