Yazılı Fetva

Evleneceğim Kişide Ahlakın Yanında Güzellik de Aramalı mıyım?

14730
24.11.2010

Evlenmek istiyorum fakat güzel ahlak yanında yüz güzelliği de arıyorum. Akrabalarım bana; güzellik önemli değil, içi ve ahlakı güzel olsun diyorlar. Bu hususta nasıl davranmam gerekiyor? Şehvet duygularını göz ardı etmem mi gerekiyor?

Ne demek yüz güzelliği önemli değil? Resulullah sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz bile kadında evlenmeyi gerektirecek vasıflardan biri olarak güzelliği saymaktadır. Güzellik de gereklidir elbette. Ancak birinci tercih o olmamalıdır.
Size bu hususta iki şey tavsiye edeceğim. Birincisi, siz güzeli ararken güzele layık bir güzelliğiniz de olmalıdır. Yani ararken aranan biri olmalısınız. Aksi takdirde ne bulabilir ne de bulduğunuzu tutabilirsiniz. İkincisi, hiç bir şeyin 'en iyisi' yoktur. Dünya, iyiliklerin eksik olduğu bir yerdir. Ortalamayı yakalayan huzuru yakalamış olur. Biraz güzellik, biraz zenginlik, biraz memleketlilik ve nihayet de dindarlık diyerek yola çıkın huzurlu olursunuz.
Allah'a tevekkül edin, çok dua edin; evlilik bu zamanın en ağır cihad türlerinden biridir. Düğün yapmakla evlenilmiş olmuyor.
Dua edin, dua alın. Özellikle ebeveyninizi ihmal etmeyin.

Nureddin Yıldız