Yazılı Fetva

Evlenemediğim için zinaya bulaştım, ne yapmalıyım?

3255
02.03.2024

Hocam ben yirmi beş yaşındayım. Yıllardır evlilik istediğim halde düzgün bir kısmet hiç çıkmadı karşıma. Çevremdeki herkes de evlenmek istediğimi biliyor. Çok üzülerek ve utanarak söylüyorum ki zinaya bulaştım çünkü evlenemediğim için cinsel arzularımı bastıramadım. Hâlâ daha bastıramıyorum. Zinaya bulaştığım için çok üzgünüm, çok ağlıyorum ama evlenemiyorum. Bazen diyorum ki acaba benim kaderimde evlilik yok mu, çok üzülüyorum. Hayırlı yuva kurup güzel çocuklar yetiştirmek tek isteğim, çok yalvarıyorum Allah’a. Sizce ne yapmalıyım nasıl dua etmeliyim? Yardımınıza ihtiyacım var.

Af dileyin Rabbimizden. Tevbe edin! Allah'ın mağfireti dışında bir çıkışımız yoktur. Kurtuluşumuz O'nun bizi affına bağlıdır. Bundan sonra aynı hatanın yanından dahi geçmemek için şunlara dikkat etmelisiniz;

- Zina günahına, haramına insanı sürükleyen ilk aşama gözdür. Gözünüzü kontrol altına almaya çalışın, ufacık gördüğünüz bir hatadan pişmanlığa koşun. Gözünüzü sizi kışkırtan şeylerden uzak tutun. 
- Gıdanıza, uykunuza özen gösterin. Düzenli ve yoğun bir hayatınız olsun. 
- Sizi olumsuz yönde etkilendiğini alenen gördüğünüz çevre, sosyal medya ilişkinizden uzaklaşın. 
- İşlemiş olduğunuz bu büyük günahı kimseye anlatmayın, yazarak dahi olsun tekrar o cümleleri kurmayın. Tevbe edin ve unutun. 
- İbadetlerinizle teselli bulun. İbadetle teselli bulduğunu düşündüğünüz insanlarla bir araya gelin, konuşun, takip edin. Bir kötülükten insan iyiliği hayatına geçirerek çıkabilir. Yaptığınız güzel amelleri artırın, dua edin, tevbe edin, namaz kılın, Kur'an’ı Kerim okuyun. 

H. B.