Yazılı Fetva

Evlenilecek Bayanın Tesettürlü Olup Olmaması

8905
11.10.2014

Selamünaleyküm hocam. Evleneceğimiz bayanın tesettürlü olup olmaması hususunda nasıl hareket etmeliyiz? Tesettürlü olmayıp da ilerde kapanır diyerek şansa bırakarak tesettürlü olmayan bir bayanla evlenmeye nasıl bakıyorsunuz? Erkeğin bayana tesettüre gir diye telkin, baskı yapması konusunda ne tavsiye edersiniz, nasıl hareket etmeliyiz?

Aleykümselam. Evlenecek bayanın tesettürlü olması nikâhın şartlarından değildir. Hüküm olarak açık bayanla yapılan nikâh da nikâhtır. Bunu böyle tespit edelim.
Açık bir bayanla evlilik meselesine gelince şunlar dikkatimizi çekmelidir:
a-İnsanlar tam tesettürlü, tam sakallı ile bile aradıkları huzuru bulamayabiliyorlar. Tesettür gibi ağır bir sorumluluktan taviz verenin ilerisini düşünememek ‘kendin ettin kendin buldun’ olur.
b-İleride düzelir mantığı yanlıştır. İleride düzelse bile ilerisi için düzelecektir. Geçmişin açtığı yara ileride nasıl kapatılacak?
c-Bu durum yani tesettürsüz olmak bayan ile Rabbi arasında bir durumdur. Eşi ondan ötürü vebal almayabilir ama böyle bir erkeğin yani sevgisi uğruna dininden taviz veren erkeğin kişilik sorunu inkâr edilemez.

Nureddin Yıldız