Yazılı Fetva

Evlenmeden nikâh kıyıp ayrılan nişanlıların nikâhı ne durumdadır?

876
28.11.2023

Hocam biz nişanlımla dini nikâh kıymıştık. O çok istemişti nikâh kıymayı. Şu an ayrıyız çünkü onun gözü hep dışarıdaydı. Nereye gitsek hep güzel kızlara bakıyordu ve ben bu yüzden çok aşırı kıskançlık yapıyordum. Maddiyatı sürekli dillendirip bana yaptıklarını yüzüme vuruyordu ve benim çalışmamı mecbur tutuyordu. Çok sevmiştim ama o sevmedi ve değer vermedi. Sonunda annesi bu işi bitirdi ve benim çok asi olduğumu söyledi. Hâlbuki saygıda hiç kusur etmedim.

Şimdi üç haftadır konuşmuyoruz, ayrılmadan önce beni boşa dedim, boşamayacağım dedi. Ben onunla iletişime girmek istemiyorum. Bu durumda nikâh nasıl düşecek?

Nikâhınızın ne kadar muteber bir nikâh olduğunu bilemediğimiz için cevabınızı kesin çizgileri ile veremeyiz. Eğer nikâhınız dinen muteber bir nikâh ise onun sizi boşaması şarttır. En azından boşama anlamına gelecek tavır göstermelidir. Önce nikâhınızın muteber olup olmadığını inceletin. O tamam ise mesela annesine sizi boşamasını sağlaması için ricada bulunun. Bir kere de olsa sizi boşadığını söylemesi yeterli olur.

Nureddin Yıldız