Yazılı Fetva

Evlenmek istediğim kızın babası dini emirleri yerine getirmeyecek şartı koydu, ne yapmalıyım?

1628
16.11.2023

Hocam benim sevdiğim kız Alevi. Dört yıldır tanışıyoruz ve benden etkilenmiş bilgisi zaten var üstüne başını örttü. Ailesi alevi olduğu için buna şiddetle karşılık verdi. Asla taviz vermedi ve bir saniyeliğine bile örtüsünü başından çıkarmadı. Şimdi Sünni olduğum için babası kızı vermiyor ve şartlarım var diyor. Şartları, namaz kılmayacak, oruç tutmayacak ve kapanmayacak. Başını açmadan ölürüm de vermem dedi. Alevilerde bilindiği gibi saygın kişilerini götürdük yine olmadı. Bazı âlimlere danıştım kız başını asla açmasın, babanın hükmü geçersiz kızla evlenebilirsin dedi.

Hanefi mezhebinde baba rızası alınmadan evlenebiliyor diyor ama siz bunun yanlış olduğunu söylüyorsunuz. Benim ailem zaten razı, şimdi ne yapmalıyım?

NAMAZ KILMAYACAK diye şart getiren bir babaya itaat etmek gerekmez. Yasal haklarını kullanıp evlenebilir ama sizin böyle bir huzursuzluk riskini almanızı tavsiye etmeyiz. Kızımız asla dininden taviz vermesin. Allah bir kolayını verir size. Ve sakın nikâh olmadan bir yanlışa kaymayın.

Nureddin Yıldız