Yazılı Fetva

Evli amcam yabancı bir kadınla nikâh kıydı ne yapmalıyız?

9467
03.05.2016

Sohbetlerinizi internet yoluyla her fırsatta dinliyor ve faydalanmaya çalışıyorum. Düzce'de yaptığınız son konuşmada, boşananları protesto edin dediniz, asla yuvamızı yıkmamız doğrultusunda uyardınız. Ve bu sohbet beni çok düşündürdü.

Benim amcam ile yengem arasında ciddi bir sorun var.
Amcam, 9 yıldır yengemden habersiz yabancı bir kadınla imam nikâhı kıydı, onunla ikinci bir evi, düzeni oldu. Fakat bizim sadece bu sene haberimiz oldu. Tabi öğrendiğimizde hepimiz çok tepki verdik. Bu ğayri müslim kadından ayrılıp yuvasına sahip çıkması gerektiğini söyledik. Hayırlı olan ilk eşiyle devam etmesidir dedik. Bir yıldır nasihatler ediyoruz. Yengem de bir senedir sabrediyor. Ancak maalesef vazgeçecek gibi değil. Üstüne bir de yengemle arası iyice açıldı. Onu umursamıyor, sürekli diğer kadını düşünüyor, üstelik evde ona psikolojik baskı yapmaya başladı. Dengesi bozuldu. Haliyle yengemde de eski sabır kalmadı. Başlarda eşine çok sıcak davransa da, hiçbir değişiklik olmadığını görünce, yengem de mesafe koymaya başladı. Sağlık sorunları yasamaya başladı.
Son olarak yengem bir süreliğine amcamdan ayrı yasamaya karar verdi. Bir kaç hafta sonra da görüşüp durumlarını konuşacaklarını söyledi. Açıkçası boşanmaktan yana.

Bizler aile olarak, İslâm’a en uygun şekilde hareket etmeye çalışıyoruz. Annem babam ve ben, onlara sabrı tavsiye ediyoruz, ama artık biz de çok yorulduk. Onların kararına bıraktık. Bu durumda bizlere ne yapmamızı tavsiye edersiniz? Yengemin boşanmak yerine her şeye rağmen, kavgalara tartışmalara rağmen ayrılmaması mı daha hayırlıdır?

Bizlere bu konuda yol gösterirseniz çok memnun oluruz. İki tane kız çocukları var. Yuvaları dağılsın istemiyoruz ama başka yol da göremiyoruz.

Allah sizden ebeden daimen razı olsun. Allah'a emanet olunuz.

Böyle derin bir meseleye, ikinci kişilerin ağzından yapılan aktarımla müdahalenin sağlıklı olmayacağını bilmelisiniz. Herkesin kendine göre haklılık payı olabilir. Yengenizin mağdur olduğu dışarıdan bile anlaşılabilir ama neticede iki insanla ilgili bir kararda uzaktan ve başkalarının ağzı ile karar vermek doğru olmaz. Yengeniz bizzat kendisi itimat edeceği birisi ile bu durumu görüşmelidir.

Nureddin Yıldız