Yazılı Fetva

Ezan Okunmayan ve Birçok Takvim Olan Ülkelerde Ne Yapılır?

4098
27.10.2013

Selamünaleyküm hocam. Benim iki sorum olacaktı. Ben Almanya’da yaşıyorum. Sizin vesilenizle birçok şey öğrendim ve hayatıma uyguladım. Allah sizden razı olsun.
1) Ramazanla birlikte namaza başladım yeniden. Küçük bir şehirde yaşıyorum ve burada bir cami var ama ezan okunmuyor. Burada farklı farklı takvimler var, her birinde farklı namaz vakitleri yazıyor. Yatsı ve imsak vakitlerinde yarım saat veya bir saat farklılık var. Annemle babama sordum ne zaman yatsı namazı kılınır diye. Onlar da artık neye göre kılacaklarını bilmiyorlar. Eskiden büyüklerimiz karanlık çöktüğünde yatsı namazını kılarlarmış. Hocam bizi bu konuda lütfen aydınlatır mısınız?
2) Hocam ben artık başörtü takmak istiyorum, tesettür hayatımın bir parçası olsun istiyorum. Annem babam burada iş bulamam diye şimdilik istemiyorlar. Onların rızası olmadan başörtüyü takabilir miyim? Selamlar saygılar.

Selamünaleyküm. Namazı takvimlerden hangisine göre kılarsanız kılın, Allah'ın izni ile tamamdır. Yalnız her namaz aynı takvime uyun, bir ona bir buna olmasın. Bir bayan olarak senin çalışman gerekmez. Müminlerin bayanları, evlerinde beklerler. Erkekler çalışırlar. Allah'ın emri konusunda da kimseye soru sorma. Babanı ve anneni de incitmeden gerçekleri konuş, diren ve güçlü ol. Allah'a emanet ol.

Nureddin Yıldız