Yazılı Fetva

Faizli Geliri Olan Evlerde Misafir Olmak Caiz Midir?

10276
19.04.2012

Selamünaleyküm hocam. Ben cahiliyenin tüm kötülüklerinin yaşandığı bir köyde eşimin işi dolayısıyla yaşayan yüreği dertli hafız bi kızınızım. ......cı bi gurubun yaptığı haftalık Güllü Yasin toplantılarını elhamdülillah ayetleri anlama gününe değiştirmeyi rabbim 3 yıldan sonra nasip etti tefsir hadislerden derleme yapıyordum ama fazla etkili olmuyordu belki de tam Musablaşamamışlığımızın eseridir. Hayat rehberi derslerini dinletmeye çalıştım oda olmadı, şimdi tek tek yazıyorum hayat rehberi derslerinizi ve çok etkili oluyor rabbim sizden razı olsun bazen yetiştiremiyorum hocam bu derslerinize ulaşabileceğim yazılı bir döküman var mıdır? Asıl sorumsa hocam bu toplantıların önceki adetinden kalan pasta börek meselesidir biliyorum ki her evde faiz ve içki var yapmayın diyorum dinlemiyorlar oğlumu götürmüyorum ısrarla az yemek zorunda kalıyorum yüreğimi yakan beynimi kemiren bu soruyu bütün bir kardeşimiz de sordu ona da bu benim cevabını bilmediğim derdimdir dedim ne edeyim hocam gitmemeli miyim? Bu faizli ikramlar beni de yakar mı? Eve gelince midemi çıkarmak istiyorum. Bi rahatsızlık dolayısıyla zorlu bir tedaviye gideceğim hocam dualarınızı eksik etmeyin eğer cevap verirde bende hastaneden çıkarsam cebinizi o kardeşime de ileteceğim gönüllerin sahibine emanet olunuz. (hocam benim 3 yaşında bir musabım var ve sizi çok seviyor dedesi olarak biliyor bir sigara içen görse neye yaptın Nureddin dedem kızar diyor talep olmadığı için Niğde’ye gelmezsiniz ama burada sizi bekleyen bir kızınız bir oğlunuz bide torununuz olduğunu bilin)

Selamünaleyküm. İslam'ın yeniden gariplik dönemini yaşadığı şu zamanda, Yesrib'e hicret eden kardeşlerine evlerini, bahçeleri ve gönüllerini açan Ensar'ın o azametli imanını yansıtan sizin gibi Mü'min kadınların duasına muhatap olmaktan ne kadar mesudum bilmezsiniz. Rabbimden dilerim, sizin bu şahitliğinizi amellerimin hiç olabileceği günde bana şefaatçi kılsın. Duaya devam edin; kendinize, eşinize, çocuklarınıza, ümmetimize, bu kardeşinize, eşine ve çocuklarına hasseten dua edin. Dinini dert edinmiş saliha bir kadın olarak sizin duanız bizim için çok önemlidir. Allah Teâlâ sizi, umduğunuzdan daha yüksek makamlara erdirsin. Saliha kadınların bu zamandaki nadir örneklerinden biri olarak dirilmek ne azametli, ne muhteşem bir karşılık olur sizin için bilir misiniz? Evet, erkeğimizle kadınımızla garibiz. Sadece Allah'ın dediği olsun, nefislerimizin dediği olmasın dediğimiz için garibiz. Önceki garipler gibi biz de garibiz; kendi evimizde bile yabancı muamelesi görebiliyoruz. Ne yazık ki, ezanların yükseldiği bir şehirde de garip olmak varmış! Asla esef etmiyoruz, pişman değiliz, bitkin değiliz; ilk gariplerin yolunda olalım sonra da onlarla beraber bilinelim de gariplik bizi itsin dursun, ne gam ne keder! Siz Sümeyye ile olun da dünya dursun, gök yere insin ne gam ne keder! O zaman güneş sönse de sen nûr olursun, bütün karanlıklar seninle gün olur, gündüz olur. Değil sizin köyün kötülüklerle dolu olması, Kâ'be bile putlarla dolu olsa, onu tavaf edenler çırılçıplak etrafında dolaşıp duruyor olsa bile, değil mi Sümeyyesin, değil mi teksin, garipsin; tep ayağınla bütün varlığı, kes ayağını yerden yüksel de dur fezada, yüksel ey Sümeyye! Senin yerin o köy değil, Mekke bile değil; arkadaşlarının, izinde olduklarının yeri değil buralar. Allah'ı temaşa edeceğin yerdir senin yerin. O engin yürek ancak orada huzur bulur, o yüreğe dar gelir bu âlem. Sümeyye ol da sen, putlarla doldurulmuş Kâ'be'nin çevresinde ol ya da Kur'an'ın hikâye kitabı gibi tutulduğu bir köyde ol, ne fark eder ki, sen Sümeyye olduktan sonra?Adınız soyadınız kadar kati bir bilgi ile şunu bilesiniz ki, Allah'ın bütün Sümeyyelere kapısı açıktır. Kim Sümeyye olmak istiyorsa o, zamanının Sümeyyesidir. Yatağında ölse bile bu böyledir. Herkes sevdiği ile olmayacak mı? Kime hayran ise onunla haşrolmak yok mu? Kimin adı seni titretiyorsa Allah seni onun izinden yürütmeyecek mi? Ne gençler, görmedikleri Mus'ab'ın arkadaşları olarak dirilmeyecekler mi?
İsteyen Mus'ab olur.
İsteyen Sümeyye olur. Nesîbe olur.
Her yer Yesrib, her yer göklere açık, her yerde bir Suffa muhakkak vardır.
Yolun mübarek olsun.
Heyecanın kaynasın dursun.
Yavrun Musab olsun.
Musab anası Musab olasın.
Allah'tan size acil şifalar dilerim.
Eşinize de selamlarımı bildiriniz.
Mus'ab'ı da öper bağrıma basarım.
....
Posta adresinizi lütfen bize yazın, ders notları size gelsin.
Bir bankada çalışan ya da tek geçim kaynağı faiz olan birinin evinde yemek yememek gerekir. Malında karışıklık bulunanın evinde yemek ise haram değildir. Tebliğ maksadı ile gidip, bir çay içecek kadar beraberliğe bir tür mecburuz. Ortasını bulmaya gayret edin. Allah amelinizi mübarek kılsın.Lütfen dua edin bize.

Nureddin Yıldız