Yazılı Fetva

Gayrimüslimlere Kur’an Meali Dağıtmak-Tebliğ Metodumuz

3811
07.11.2013

Selamünaleyküm. Hocam gayrimüslimlere Kur’an-ı Kerim Mealini stand kurup bedava dağıtmak uygun mudur? Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) tebliğ metodları nedir? Nereden öğrenebiliriz, bir kaynak verebilir misiniz? Bir de hocam, Türkiye’de Müslümanlar daha lakayt, sanki burada da gayrimüslim bir ülkedeymişiz gibi mi davranmalıyız? Böyle stand kurup meal dağıtmak faydalı mıdır? Nasıl bir hareket içinde olmalıyız? Bir genç olarak nasihatinizi bekliyorum. İslam’a faydayı geçtik zararımız ne yapsak da dokundurmasak korkusuna kapılıyoruz. Bazen bu da sanki sindirilmiş, faydasız Müslümanmışsınız hissi bırakıyor. Resulullah’ın (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) mesajını nasıl verebiliriz? Allah razı olsun.

Selamünaleyküm. Kur'an-ı Kerim meali dağıtmak, adı büyük, yararı adı kadar olmayan bir iştir. Müslümanlar olarak biz ne kadar Kur'an okuyup anlıyoruz ki, yabancılar ondan yararlansınlar?
Üzerimize düşen en önemli görev, bu fitne döneminde kendimizi korumaktır. Artık kimin nasıl sabahlayacağı belli olmayan bir zamana gelmiş bulunuyoruz. İkinci olarak da en yakın çevremizden başlayarak insanlara Müslümanlığımızın örnekliğini göstermemiz olur. Üçüncü olara şu görevimizi öne çıkarabiliriz: Bireysel olarak etki edebileceğimiz insanlarla özel iletişime geçerek, onların da imanı bir dava olarak görmesini sağlamaya çalışmak olabilir.Öyle veya böyle Allah’ın razı olacağı işleri yapacağız ki, Allah bize yardım etsin.

Nureddin Yıldız