Yazılı Fetva

Genç bir kızın hemşirelik yapması uygun mudur?

3675
21.06.2022

Hocam ben hemşirelik okuyan ve son sınıf olan bir kızım. Okulda karma bir ortamdayım, çalışma ortamım da karma olacak. Elimden geldiğince tesettürüme dikkat ediyorum. Çalışarak aileme yardım etmek istiyorum fakat staj yaptığım sırada çalışma ortamını daha iyi fark ettiğim için çalışmak istemiyorum. Abilerim, ablam ve akrabalarım beni çalışmam konusunda çok zorluyorlar. Çok utanarak söylüyorum ama hastanede hasta yakınları tarafından sözlü tacize de çok uğradım. Bunun içine girmek istemiyorum fakat ailemi de yalnız bırakmak istemiyorum. Devlet kredisiyle okuyorum, borcum okul bitince on sekiz bin TL olacak. Ne yapacağımı bilmiyorum hocam bir büyüğüm, akıl danışabileceğim biri olarak size yazdım, ne yapmalıyım?

Kızım, bir kere şunu bilmelisin. Senin babanın köyü de dâhil taciz edilmeye karşı garantili bir yer ve alan yok gibidir. Bu hayatı imanını ve iffetini koruyan bir mücahide olarak geçireceksin. Kaderin ve kaderimiz budur. Bunu kesin bir bilgi olarak kenara koy. Dolayısıyla kaçarak değil korunarak yaşamaya bak.

Hemşirelik mübarek bir meslektir. Terk etmeni sana tavsiye edemem. Hemşire ol. İffetin ve ahlâkınla işe gir. Kendini koruyamayacağını anlarsan o zaman bırakmayı düşünürsün.

Senden iyi haberler bekliyoruz.

Nureddin Yıldız