Yazılı Fetva

Günah işlediğim kişiyle evlenmeli miyim?

4859
16.11.2022

Hocam ben yirmi dört yaşında bir kadınım. Altı yıl öncesine kadar dinini yaşamayan bir insandım. Karşıma düzgün ahlaklı namaz kılan biri çıktı ve beni de iyi yönde etkiler düşüncesi ile bu insanla görüştüm. Benim namaz kılmama vesile oldu ardından da ben kapanmak istedim ve Allah’a şükür örtündüm. Bu insan iyi şeylere vesile olsa da hayatımda yaptığım en büyük yanlışa da vesile oldu. Zinaya yakın günah isledim. Çok pişman oldum, çok üzüldüm ve tövbe ettim defalarca. Bu konuyu düşündükçe çok üzülüyorum. Hem namaz kılmama vesile olup hem de böyle bir şey yasamış olmak beni kahrediyor. Ben bu üzüntüleri yaşarken bu insanın farklı farklı huylarını gördüm. Yani iş zor günlere gelince bu insan yanımda olmadı. Tutarsız davrandı ve kötü şeyler yaşattı. Ben bu insanı bir türlü bırakamadım. Aramda geçenlerden dolayı bir başka insanı kandırmak istemediğim için evleneceğim insan bu olsun diye çok uğraştım. Olmayınca bir yerden sonra ben de bıraktım ve istemedim. Şu an ise bu insan benimle evlenmeyi istiyor. Kötü huylarını değiştirmek için çok çabalıyor. Ben evlenme kararını veremiyorum ve benim için hayırlı mı değil mi bilmiyorum. Arkadaş çevresinden, aşırı tepkiler vermesinden ve tutarsız davranmasından dolayı ilerisi için korkuyorum. Yanlış bir karar vermekten çok korkuyorum. Söyleyecekleriniz benim için çok değerli. Ne yapmalıyım hocam?

Bekâretiniz açısından bir sorun yoksa sizinle evlenmek isteyecek birine “geçmişim açık bir kadındı” diyerek ayrıntıya girmeden geçmişinizi özetleyebilirsiniz. Bu anlatım, karşı tarafı aldatma olmaz. Dolayısıyla başka biri ile evlenemez diye bir durumunuz yoktur.

Bu kişi ile de evlenebilirsiniz ama başında bu kadar sıkıntı üreten biri ile gereksiz bir tecrübe yarışına girmenizi tavsiye etmeyiz. Hâlâ “değişmeye çalışıyor” diyorsunuz ama “değişmiş” diyemiyorsunuz.

Nureddin Yıldız