Video Fetva

Günahın büyüğü-küçüğü

15421
03.08.2010

Günahın büyüğü-küçüğü

Müslüman’ın Allahü Teâlâ’nın yasak ettiği şeylerden birini yapmasına günah diyoruz. Günahlar ikiye ayrılırlar: Bir, küçük günahlar var; bir de büyük  günahlar var. Aslında suçu işleyen açısından da Allahü Teâlâ açısından da günah günahtır ama bizim akidemizde, iman ve amel anlayışımızda günahlar; büyük ve küçük olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Neyin büyük günah, neyin küçük günah olduğunu belirtmeden önce şunu bilmemizde fayda var: Küçük günahlar büyük günahlara göre çok daha fazla kabarık bir listedir ama Allah’ın izniyle küçük günahlardan kurtulmak da çok kolaydır.
Büyük ve küçük günahların ayrımının bizim açımızdan en önemli özelliği, büyük diye adlandırılan günahların ancak tevbe etmekle insanın defterinden silineceğini bilmemizdir. Küçük günahlar ise kendiliğinden silinir. Mesela cemaatle namaza devam etmek, mesela Cuma namazını kılmak, mesela sadaka vermek gibi, oruç tutmak gibi, iftar vaktinde dua etmek gibi işler, küçük günahların temizlenmesine sebep olur. Bir Müslüman günde yüz küçük günaha girip yüzünü de temizletebilir; ibadetiyle, sadakasıyla, hasta ziyaretiyle, vs… Yani küçük günahlardan kurtulmak kolay.
Büyük günahlara gelince, bu büyük günahlar âlimlerin kitaplarında 60-70 (maddelik) bir listeyi oluşturur. 70 civarında büyük günah dediğimiz günah vardır. Büyük günah kavramıyla ilgili bilmemiz gereken önemli husus şudur: Bir Müslüman büyük günahlardan birisine bulaştığı zaman tevbe etmekle kurtulabilir. Küçük günahlar gibi Cuma namazına gitmek silmez. Sabah namazını camide kılmak büyük günahları silmez. İlla o günahla ilgili tevbe kuralını işletmek gerekmektedir.
Büyük günahlar 70’e yakın bir listede duruyor dedik yani o listede yetmişe yakın günah ismi vardır. En büyük günah yani büyük günahların en büyüğü de Allah’a şirk koşmaktır. Allah’ın hâşâ ortağı var, oğlu var, put filan, bu şahıs Allah’ın ortağıdır anlamına gelen şirk en büyük günahtır. Bu düzeyde, Allah’a şirk koşma düzeyinde olmasa bile büyük günahlar var. Faiz yemek, faiz vermek ya da faiz almak cinsinden faiz, anne-babaya isyan, zina, sihir, insan öldürmek büyük günahlardandır. Bunlar Allah’ın kitabında peygamberin sünnetinde adı geçmiş büyük günahlardandır. Bu suçlarla ilgili hem bilgimizin olması lazım hem nelerin büyük günah olduğunu bilmemiz lazım hem de böyle bir günaha bulaşan birisinin tevbe etmedikçe, tevbe kuralını işletmedikçe, o vebalden, o günahtan, kurtulamayacağını bilmemiz lazım. Allah’a şirk koşmak, insan öldürmek, sihir yapmak, falcılık, anne-babaya asi olmak ve faiz alıp vermek bu büyük günahlardandır. Allah’a sığınmak, küçüğüyle büyüğüyle bütün günahlardan uzak durmak gerekmektedir.

Nureddin Yıldız