Yazılı Fetva

Günahkar çevremi nasıl uyarmalıyım?

2575
18.11.2021

Ben Kıbrıs’ta okuyorum, burada her markette alkol satılıyor, ihtiyacımı karşılamak için bu marketlerden alışveriş yapabilir miyim? Ayrıca aynı evi paylaştığım insanlar dedikodu yapıyorlar, ev çok küçük bütün konuşulanlar diğer odadan duyuluyor. Ben yapılan dedikoduları duymamak için ne yapmalıyım ya da neler söylemeliyim, uyardığım zaman haksız duruma düşüyorum uyarmadığımda ben de mi ortak oluyorum? 
Anne babamız da yanlış bir şey yaptığında nasıl bir üslupla uyarmalıyız Rabbim “of” bile demeyin diye buyurmuşken?

Allah yardımcın olsun. Dünyanın her yeri imtihan yeridir. Kimi senin belirttiğin gibi alkolle kimi de başka bir illetle imtihan olur ama hepimiz imtihan durumundayız. Sabredip direnerek kazanacağız biiznillah.

Sana gereken bir gıda maddesini içkisiz bir markette bulamıyorsan içkili olandan sadece onu alıp hemen çıkabilirsin. Böylesi mümkündür.

Gerek anne babana ve gerekse ev arkadaşlarına sadece ikazını yapmış ol, asla tartışma. Tartışabileceğin bir zamanda değilsin. Senin mü'min kimliğin, mü'mince duruşun onlara ders olsun. Yıllar sonra da olsa seni örnek almak isteyeceklerini unutma. Eğer tartışırsan kendini yıpratmış olursun sadece. Allah yardımcın olsun. Kur'an ehli olarak yaşayasın ve ölesin. Âmîn.

Nureddin Yıldız