Yazılı Fetva

Günümüz toplumu “cahiliye toplumu” mudur?

6702
07.10.2015

Hocam, bu topluma “cahiliye toplumu” diyebilir miyiz?

Müslüman derken ne kadar rahat iseniz cahiliye derken de o kadar rahat olabilirsiniz. 'Cahiliye' asıl anlamıyla 'küfür' demektir. Dolayısıyla bir toplumun küfür toplumu olduğunu söylemek büyük bir cüret gerektirir. Evet, bugünkü hayat tarzında ve istasyonlarda topluca izlenen insanlarda küfrün neredeyse bütün tonları müşahede edilebilmektedir. Küfrün sesi İslam'ın sesinden daha güçlü gibi durmaktadır. Öte yandan şehirlerin ve köylerin göbeğindeki minareler, yükselen ezanlar ve benzedi işaretler 'İslam!' Diye haykırmaktadır. Ortada karışık bir durum vardır. Allah ona rahmet etsin, Seyyid Kutub bundan altmış yıl önce o zamanki bu kadar da bozulmamış olan topluma bakarak o toplumun cahiliye toplumu olduğunu söylemişti. Şimdiki liberal kafalı namaz kılanların bile bulunduğu toplumu görse ne derdi merak ediyorum. Şöyle bir mutedil olacağını zannettiğim görüş belirtebilirim:
Toplum ve yönetim tarzı açısından ortada İslam'ın varlığını ispat edecek bir şey yoktur. Hatta böyle bir şeyin varlığını iddia etmek bile suçtur. Eh artık gerisi anlaşılabilir. Fertler üzerinde ise bunu söylemek gayet ağır ve hatalı bir söz olur. Kalbi imanla dolu büyük kitleler biiznillah İslam’ı yaşama gayretindedirler.
Bu konu ele alınmışken şunu da tespit etmeliyiz:
Toplum öyle veya böyle olsun, bizim vazifemiz nedir? Eğer cahiliye toplumu ise bizim vazifemiz çığırtkanlık yapmak mı olacak? Elbette hayır. Düzeltmek için gayret edeceğiz. Uykumuzdan kısacağız, vaktimizi uzatacağız ve dinimizi hâkim duruma getireceğiz. Asıl olan budur. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız