Mektuplar

Hac yolcusuyum, bana rehber olacak tavsiyelerine talibim

8506
13.06.2022

Selamunaleyküm kıymetli hocam.

Rabbim nasip ederse hac yolcusuyum. Makbul bir hac yapabilmem için sizden dua istiyorum ve bana rehber olacak tavsiyelerinize talibim. Size, ailenize dualar edeceğim inşallah. Rabbim ömrünüzü bereketli, akıbetinizi hayırlı kılsın. Başımızdan eksik eylemesin. Hakkınızı helal edin.

Selamunaleyküm 

Selamunaleyküm.

Ne mutlu size, ne mutlu!

Allah Teâlâ mübarek kılsın, kabul olmuş bir hac ile evinize dönesiniz.

Haccı yeniden doğmak gibi kabul edin. Adeta nüfus kâğıdınızı yeni almış gibi dönün ve geri kalan ömrünüzü tertemiz, Rabbinize daha yakın yaşamaya çalışın.

Size çok hızlı ve pratik ama haccınızı makamına yerleştirmeye yardım edecek tavsiyelerde bulunabilirim: 

  1. Evinizden çıkmadan önceki niyetinizi Ebû Bekir radıyallahu anhın niyetine göre ayarlayın. Büyük bir niyet ve büyük bir umutla sanki kefenlenip cennete gönderiliyorsunuz gibi heyecanla çıkın evden. Evinize geri dönene kadar da bu niyeti gevşetmeyin. Ara sıra niyetinizde gevşeme hissettiğinizde hemen telbiye getirip niyet tazeleyin.
  2. Bildiğiniz dil olan Türkçeyi unutun, hiçbir dil bilmeyin! Ağzınızdan çıkacak her sözcüğün sizin için bir kayıp olabileceğini düşünün. İhtiyaç olmadıkça konuşmayın, dinlemeyin. Diliniz ve kulağınız evinize dönünce açılmış olsun.
  3. Mekke ve Medine’deki binalar, insanlar, eşyalar, dükkânlar, trafik sizi ne kadar meşgul ederse o kadar asıldan taviz verdiniz demektir. Ruhunuzu Rabbinize, bedeninizi oradaki ibadetlere salın.
  4. Diliniz sürekli zikirde olsun. Tehlil, tesbih, tekbir, hamd, salavat ve telbiye… Milyonlarcasıyla geri dönmüş olun.
 • Dua edin, dua edin, dua edin. Aynı sözleri binlerce kere söyleyin. Dua makinesine dönmüş olarak geri gelin.
  1. Orada özellikle kul hakkına dikkat edin. Karıncalarla bile bir alıp vereceğiniz olmadan dönün evinize.
  2. Hayatınızın bu zamanına kadar yaptığınız sabrın onlarca kere daha fazlasını oradaki bir ay içinde yapacaksınız. Haccınızın kalitesi ve kabul olmuşluğunu sabrınızla ölçebilirsiniz. İnsanlara, sıcağa/soğuğa, yemeğe, nefsinize, gelişen durumlara, arkadaşlarınıza ve ibadetin meşakkatine sabredeceksiniz. Artık sabrın sizden sabır çeker hâle gelmesine çalışın. Dönünce de yeni hayatınızda sabır mantıklı biri olursunuz biiznillah.
 • Evinizden çıkıp geri geleceğiniz zamana kadar bir kere Kur'an hatmetmiş olun ve duasını da orada yapın. O dua sizin cennete çağrılışınız niteliğinde olsun biiznillah.
  1. Haccınızı kimseyle tartışmayın, kimseye reklam etmeyin, özellikle kadınlar arası muhabbetlerde ‘çocuk masalına dönüştürülmüş hikâye’ gibi anlatıp durmayın. Haccınızı içinize gömün ve onu bir daha mahşerde dirilirken gömdüğünüz yerden çıkarmak üzere kararlı olun.
 • Sakın haccınızı ‘kabul oldu/olmadı’ boğuşmasına sokmayın. Açık bir eksiklik bırakmadığınız sürece heyecan ve umudunuzu kıracak bir şey yok demektir.
  1. Eşinizi ve arkadaşınızı her zamankinden daha çok rahatsız edici görmeniz mümkündür. Böyle bir şey olduğunda anlamalısınız ki şeytan, sizin haccınızı kapmak istiyor. Ona inat size yapılanı görmezden geleceksiniz ve haccı şeytanın çanağına atmayacaksınız.
 • Geri geldiğinizde;
  -   Bir ömür yetecek sabırla donanmış,
 • Her namaza durduğunda kendini Harem-i Şerif’te hisseden,
 • Dili duaya ve zikre alışmış,
 • Kendine, eşine, çocuklarına, ümmetine dualar etmiş,
 • Kâbe’ye ve Ravza’ya hasreti artmış,
 • Uhud’dan cennetlere tünel açmış,
 • Ashab-ı kiramın adını anmaya bile dayanamayacak bir duygusallıkla onlara bağlanmış,
 • Kur'an sevdalısı,
 • Gözünü cennete dikmiş,
 • Evini dinine teslim etmeye hazır biri olarak dönmüş olacaksınız Allah’ın izniyle.

Yolunuz açık olsun. Haccınız makbul olsun. Bizi de duanıza katmayı unutmayın lütfen.

Selamunaleyküm.

Nureddin Yıldız

FETVA ETİKETLERİ


hac