Yazılı Fetva

Hanımların Özel Durumları

92426
02.11.2012

Muhterem hocam. Hz.Aişe’nin ensar kadınlarını, hayalarının dinlerini öğrenmelerine engel olmaması sebebiyle övmesinden cesaret alarak size sorumu sormak istiyorum. Hanımlarda şehevi arzu duyduğunda gelen sıvı guslü gerektirir mi? Yahut hanımlarda guslü gerektiren haller nelerdir? Hanımlarda da meni ve mezi var mıdır? İlmihallerde yeterli ve doyurucu bir bilgi bulamadım. Cevap verirseniz memnun olurum.

Selamünaleyküm. Erkek veya kadında gusül, ya cinsel organların birleşmesi ile ya da MENİ çıkması ile gerekir. Meni dışındakilerden ötürü gusül gerekmez. Kadınlardan da meni gelebilir. Meni gelmesi durumunda da cinsel ilişki ile olmasa da bu gelmede gusül şarttır.
Meninin tanınması için şu ölçülere dikkat edilebilir:
1- Meni çıkarken lezzet verir. Çıktıktan kısa bir süre sonra da bitkinlik bırakır. Bu durum kadın ve erkekte aynıdır.
2- Meni pis kokar. Kurumaya başladıktan sonra yumurta çürüğü gibi kokar.
3- Kadının menisi daha sarımsı ve daha incedir. Erkek menisi kuruyunca ovularak dökülebilirken kadın menisi ince olduğu için kuruduğunda idrar gibi kalabilir.
Bunun dışında kadınlardan gelen kan dışındaki sıvıların tamamı meni değildir ve guslü gerektirmez. Şehevi düşünmelerden veya elleşmelerden sonra gelen genellikle MEZİDİR. Mezi ise gusül gerektirmez. Necistir, temizlenir ve abdest alınır.

Nureddin Yıldız