Yazılı Fetva

Hasta olan babama bakmakta zorlanıyoruz, ne yapmalıyız?

2878
26.04.2022

Hocam babamız yıllardır felçli hasta. Ona bebekler gibi bakıyoruz, temizliğine ve her şeyine çok dikkat ediyoruz. Kendisi bilinçli olmadığı için bazen isyan etmemek elde değil. Rabbimden hep sabır diliyoruz ama olmuyor, o kadar yıpranıyoruz ki bu dilimize ve gözyaşlarımıza yansıyor. O kadar zor bir insan ki burada durumunu anlatmam imkânsız. Nasıl bir yol izlemeliyiz, isyandan ve kötü sözden nasıl uzak kalacağız? Her şeyimizden onun için feragat ettik, hayata karşı olan kızgınlığımız onun bu zor durumuyla birleşince aklımıza gelmeyen şey kalmıyor. Vereceğiniz nasihatlere o kadar ihtiyacımız var ki sabırsızlıkla bekliyor olacağız.

Allah Teâlâ size rahmeti ile muamelede bulunsun. Siz de biliyorsunuz ki babanız sizin cennetinizdir. Cennetten önce de biiznillah siz evlatlarınızdan hayır göreceksiniz. Aman sabredin, aman yılmayın. Ne kaldı şu dünya hayatından. Şu kadar yıldır çekiyorsunuz, çoğu gitti azı kaldı sayın. Sabredin ve karşılığını Allah’tan bekleyerek yapın yapacağınızı.

Size tavsiyem, bir psikologla muhakkak görüşün. Ola ki gözünüzden kaçan bir şeyi size tavsiye eder. Bir de şunu söyleyebilirim:

Aile fertleri hepiniz aynı anda hizmette bulunmayın. Bir tür nöbet oluşturun. Çevrenizde bakımevi bulunuyorsa biraz dinlenmek için ve orada daha iyi bakılabilir umudu ile babanızı oraya yerleştirebilirsiniz de.

Ne edin edin işi sonuna kadar getirip ipi salmayın. Allah yardımcınız olsun. Size dua ediyorum.

Nureddin Yıldız