Yazılı Fetva

Hayat sigortası yaptırmak ve yapılan bankada çalışmak caiz midir?

12235
30.03.2015

Özel bir katılım bankasında görev yapmaktayım. Katılım bankasında olmama rağmen vicdanımı huzursuz eden bir konuda görüşlerinize ihtiyacım var. Bir bayan olarak bu sektörde yer almaktan son derece rahatsızım. Elhamdülillah tesettür ve namaz açısından rahatım. Fakat yaptığımız işlemler açısından kirlendiğimi hissediyorum. Yeni evliyim ve düğün borcumuz var. Bu işe de ihtiyacımız var. İşten çıkmayı birçok defa düşündüm ama şeytan salıncağında nasıl esir olduysam, niyetimi amele dönüştüremedim.
Bankamız, birkaç ay öncesine kadar, biz faizli banka değiliz, hayat sigortası gibi ürünler satmıyoruz, derken şu anda ismini vermek istemediğim bir hocadan fetvası alınmış ve hedefler yazılmış. Şu anda bizden bu ürünü satmamızı istiyorlar. Sizin hayat sigortası ile ilgili düşüncelerinizi/ bilgilerinizi rica ediyorum.

Mü'min kalbinin sesine kulak vermelidir. Kalbinizin sizi yönlendirdiği şeye uyun siz. Zorunlu olmayan sigorta türlerinin caiz olmadığı fıkıh ehlinin genel kanaatidir. Allah yardımcımız olsun.

Nureddin Yıldız