Yazılı Fetva

Hayattaki Sıkıntıların İbadetlere Yansıması

3668
03.06.2017

Selamun aleykum hocam,
Ben bir lisede görev yapan beş yıllık İngilizce öğretmeniyim. Çok istememe rağmen henüz evlilik nasip olmadı; arkadaşlarım, benden küçük kuzenlerim, hatta öğrencilerim bile evlenip çocuk sahibi oldular. Herkes evlenecek diye bir şey yok ama girdiğim ortamlarda konu evliliğe geliyor ve bana evlilikle ilgili sorular soruluyor. Bu da beni hem rahatsız ediyor hem de çok üzüyor. Daha üzücü şeyler de var hem sosyal hayatımı hem maneviyatımı olumsuz etkileyen. Uzun bir suredir temizlik hastalığı çekiyorum ve bu hayatımı alt üst etmiş durumda. Bu illetten bir turlu kurtulamadım, terapilere ve Biyoenerjiye gittim ama onların da kısa süreli etkileri oldu. Bu durum arkadaşlarımla ve akrabalarımla olan münasebetimi olumsuz etkiliyor, ibadetlerime de zararı dokunuyor. Maneviyatım da çok çöktü, eskiden dışarda yolculuklarda bile namazlarıma dikkat ederdim; artık zaman oluyor ki evde bile namazlarımı mazeretsiz kılmadığım oluyor. Eskiden daha içten daha ihlaslıydım; sanki şimdilerde ise istemeyerek zoraki oluyor. Dini hassasiyetlerimi çok yitirdim; şaka maksatla bile yalan söylenmemesi gerektiğini düşünür, çoğu zaman dikkat ederdim. Artık öyle bir hassasiyetimi de yitirmek üzereyim. Mesleğimde de ilk zamanlar kadar hevesli ve verimli değilim. Çoğu zaman oluyor ki içimden dua etmek bile gelmiyor artık. O kadar çok dua etmeme rağmen kabul olmuyor hissi oluşuyor, bunun çok yanlış bir düşünce ve his olduğunu biliyorum.
Ama bu yanlışlıktan kurtulamıyorum, selametle.

Allah Teâlâ size sabır versin.
Bulunduğunuz şehir, lise sizi bunaltmış olabilir. Başka bir yere nakil aldırabilirsiniz.
Hayat gündeminizi biraz daha yoğunlaştırın. Kendinize iş üretin. Kabiliyetiniz doğrultusunda hobiler bulun. Mesela yazmayı deneyin. İyi bir kitabı tercüme edin. Bayan arkadaş çevrenizi yenileyin.
Muhakkak Kur'an okuyun. Günde beş sayfa Kur'an şifa niyetiyle okusanız içiniz huzur dolar.
Hususi ve sık sık dua vakti edinin kendiniz. Özellikle de yatarken dualarınız olsun. Önceleri bir iki dakika, git gide de beş on dakika şeklinde olsun.
Uykuyu düzene koyun.

Nureddin Yıldız