Mektuplar

Hocam, baba olacağım. Nereden başlamalı ve nasıl devam etmeliyim?

12446
04.10.2016

Seni ve eşini tebrik ederim. Tekrar tekrar tebrik ederim. Ne mutlu eşine öncelikle, sonra da sana.. İkiz çocuk büyütmek nasip olacak size! Ben bile heyecanlandım. İki mümin adayı dünyaya gelecek! Şu karanlık dünyamızın aydınlatıcı nuru olsun yavruların.
Yeğenlerime dualar ederim. Onları, meleklerin rahmet ve şefkat kanatları altında büyütesiniz. Onlar da sizler de cennetlerde sabahlayasınız. İkiz demek iki cennet demektir, sakın unutmayasınız!
Ders programınızı ağır ve yoğun buldum. Çok buğday koyup az un almak gibi olur öylesi. Mesela sindire sindire sadece bir ilmihali okuyarak bir yıl geçirseniz veya sadece Riyaz okusanız daha bereketli ve etkili olurdu. Yine de nur yağmıştır evinize. Allah mübarek etsin.
Gelinimiz doğum yaptıktan sonra, Rabbimiz ona namazı bile kırk gün kadar tatil edebiliyor. Bu da demektir ki, ona bir süreliğine tatil vereceksin. Bu tatil iki türlü olacak. Birincisi dersleri önce sıfır düzeyine sonra da öncekinin beşte biri düzeyine getireceksin. Bu zaman zarfında sadece Kur'an okuması yeterli onun için. Yorgun olmadığı zamanlarda ders dinleyebilir.
İkinci olarak da, sen de okumalarına ve diğer işlerine biraz ara vereceksin ve evde ikinci anne olacaksın. Yardım et ona. Bulaşık yıka. Yemek yap. Bebeklerin erkek olanını sen yıka. Evi süpür. Onun meşguliyeti esnasında, okuduğun kitapları ona anlat. Morali kırılınca moral ver. Bilhassa gece, onun rahat uyuması için sen uyanık kal. Bunları yaparken de sakın ha, yaptıklarını dillendirmeyesin! Yap ve unut. Kendi çocuklarına ve kendi eşine yapıyorsun sonunda ve karşılığını da Rabbinden bulacaksın. Doğuran kadın, ciğerinin yarısı kopmuş bir insan gibidir. Çabuk küser, erken bağırır, ağlar, kaşlarını çatar, annesine gitmek ister, seni hırpalar, çocuklarını hem sever hem bağırır. Aldırma bunlara, erkekliğini göster sen. O günün erkekliği de bunlara tahammül etmektir. Pek çok erkek, hamile veya lohusa hanımına kızıp onu boşayarak kendisi de erkeklikten boşalmış gitmiştir. Sen Kur'an terbiyesi görmüş birisin. Bir dağı omuzlarında taşı ama sabırsızlık yapma.
Bunları yaparken asla ondan teşekkür bekleme, anne babasından da aferin umma. Yap ve unut. Bebeklerinin hatırı için de olmasın bu yaptıkların.
Neden biliyor musun? O anne olarak bir ayağı cennette olacak, sen de ona yardım ederek sayesinde bir ayağını cennete yaklaştır.
Seni de gelinimizi de tekrar tekrar tebrik ederim. Dualar ederim. Sizden ve anne adayından da dualar isterim.
 
Selamünaleyküm.
Nureddin YILDIZ
fb.com/nureddinyildiz
twitter.com/nurettinyildiz
instagram.com/nureddinyildiz