Yazılı Fetva

Hocam, hakkınızda beslediğim kötü düşünceler için sizden helallik talep ediyorum

14573
20.05.2015

Hocam bir insan, boş bulunarak söylediği kasıtsız sözlerden mesul olur mu? Derdimi şöyle anlatayım: İnternette yazılan çizilen bazı cümleler aklıma giriyor ve ben bazen bunları mırıldanırken buluyorum kendimi. İnternette İslami bir forum sitesinde birisi sizinle ilgili ağır, düşüncesizce bir ithamda bulunmuştu; çok çok özür diliyorum, ‘belam’ ifadesi kullanılmıştı. Ne yazık ki o kurulan cümlenin benzerini birkaç kez kendi kendime mırıldanırken buldum. Allah biliyor, kesinlikle öyle bir itham niyetim yoktu. Boş bulundum, gençliğime verin. Doğrusu bu yaptığımdan mesul olur muyum bilmiyorum, cahilliğime verin. En azından böyle bir şeyde daha ciddi olmalıydım. İslam'ı yaşayan ve anlatan birine karşı borçlu gitmek istemiyorum bu dünyadan. Hocam, hakkınıza girecek bir iş yaptıysam helallik istiyorum. Varsa başka şeyler onlar için de istiyorum. Allah sizi cennetinin en güzel yerlerine koysun.

Güzel kardeşim, hatasız kul olmaz. Hepimiz hata ederiz; keşke ölmeden o hataları temizleyip gidebilsek. Benim şahsımla alakalı kimseden hak talebim yoktur. Dinime hizmet ederken elbette çile çekecek, okların hedefi olacağım; bunu normal görüyorum, bir hak oluştu ise onu da helal ediyorum.
Bu ifadeler ve tutumlardan dinimiz zarar gördü ise o da benim çözebileceğim bir iş değildir. Herkes hatasına istiğfar etmelidir.
Allah'a emanet olun.

Nureddin Yıldız